"За момента не засичаме "внос" на южноафриканския щам, макар че в Европа го има, а и на Балканите го има - в Гърция и в Унгария има посочени случаи. Почти неминуемо е и с него да се срещнем", обяви главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
По думите му в различните райони на страната се регистрират между 60 и 90% само от британския вариант на коронавируса.
"Има толкова неясни фактори, че не може да се прогнозира кога и дали ще има нова вълна на COVID-19. Трябва да има система за наблюдение, както е и при грипа - годишно 40 лаборатории в света следят какви нови щамове се появяват. Това вероятно ще стане и с коронавируса", посочи той пред БНР.
Колко живота трябва да вземе това "грипче", за да разберем, че е смъртоносно?
Във връзка с временното преустановяване на ваксинирането с "АstraZeneca", той беше категоричен, че това е правилният начин - когато има и най-малко съмнение, спира се прилагането до изясняване на ситуацията.
Според него обществото ни е много чувствително по отношение на ваксините: "На първо място е безопасността, а после е ефикасността. Това са основните принципи, на които всяка ваксина трябва да отговаря".
Главният държавен здравен отново посочи, 10 дни с новите мерки не е малък срок, но не знаем дали ще е достатъчен и изказа предположение, че срокът може да бъде продължен.
Затваряне за 10 дни може да не е достатъчно*
Той сподели, че е много трудна задачата да се намери добър баланс между здравето и икономиката: "Видяхме какво става в Англия, Ирландия, Португалия, след това в Чехия и Словакия, а в момента и в Унгария. Видяхме, че пикът на тази вълна не продължава прекалено много - той е от 2 до 4 седмици. Едно намаляване на контактите би трябвало да повлияе, ако не започне веднага спад, то поне да достигнем плато, без да има продължаващо повишаване на броя на заразените и починалите".
Официално: Кои обекти затварят в страната от 22 март? ЗАПОВЕД
Според доц. Кунчев обществото е разделено по отношение на строгостта на мерките и времето, в което се налагат.
"Не е добро положението в болниците, натискът към тях продължава да расте. Търсенето на медицинска помощ се увеличи, което означава, че новият щам води до по-бързо развитие на по-тежка клинична картина, което налага болнично лечение. Към момента наближава 8000 броят на приетите в болници лица и към 700 е броят на настанени в интензивни отделения. това е твърде голям брой, който изтощава и без това твърде изморената здравна система", обясни още той.