Силата на коронавируса ще отслабне, когато повече хора се заразят и преболедуват. Това каза доц. Андрей Чорбанов, директор на департамент „Имунология“ в Института по микробиология на БАН.
Според него колкото по-рано се разбере това, толкова по-рационални ще бъдат мерките. По думите му водещ е колективният имунитет, а заболеваемостта ще спадне, когато по-голямата част от населението се срещне с вируса.
„Преди това, колкото и да се затваряме, каквито и мерки да взимаме, те няма да бъдат за спиране на пандемията, те ще бъдат за спасяване на здравната система.
Така че от това колко ще бъдем затваряни и колко ще бъдем ограничавани в комуникациите си ще зависи колко дълго ще продължи епидемията. Всеки локдаун на държава, град или място потенциално увеличава времето, за което това място съответно ще се справи с пандемията.“, коментира доц. Чорбанов.
За високата смъртност съществен дял има самолечението, допълни доц. Чорбанов. Според него прилагането в домашни условия на самотерапия води до усложнения. Витамин Д е много важен фактор, но трябва да се приема само по лекарско предписание, каза доц. Чорбанов.
Прочетете още
- 10:11 Демерджиев и удобната амнезия на един бивш вътрешен министър
- 11:10 Изпратиха на депутатите материалите от разследването за трагедията на Петрохан и Околчица
- 20:28 Шокиращи данни от аутопсиите по „Петрохан": открити следи от семенна течност при две от жертвите
- 12:00 Куче нападна дете на автогарата в Асеновград