Доц. д-р Десислава Богданова завършва Медицински университет - София през 1992 г., с придобита специалност по неврология през 1999 г.

Това ли е истинската причина за мигрената?

Доцент е по неврология към Медицински университет - София и началник на Клиниката по нервни болести за невродегенеративни и периферно-нервни заболявания в Университетска болница “Св. Наум”. Член е на Българското дружество по двигателни нарушения, на Българското дружество по главоболие, на Българското научно дружество по ЕЕГ, ЕМГ и клинична неврофизиология, на Академията на науките на Ню Йорк. Секретар е на Българското дружество по неврология и на Българската асоциация по клинична ЕМГ и ЕП. 

Научните й интереси са основно в областта на двигателни разстройства, Паркинсонова болест, болка, главоболие и клинична неврофизиология.

Има над 52 публикации в областта на двигателните разстройства, Паркинсоновата болест, мозъчносъдовата болест, болката, главоболието и електрофизиологията в български и международни научни списания.

Колко вода трябва да пием на ден, за да не прекалим с хидратирането

През 2002 г. е отличена с награда за млад учен “Академик д-р Асен Хаджиолов” за високи постижения в научноизследователската и преподавателската дейност на Медицински факултет - София, а през 2004 г. получава Награда Kauchtschischvili на Fondazione Cirna - Център за научни разработки в неврологията, Италия.

- Доц. Богданова, според изявление на СЗО, в световен мащаб главоболието е подценено, не се разпознава и не се лекува в правилния мащаб. Такива ли са и вашите впечатления за България?

- В случая става дума за първичното главоболие, което не се дължи на тумор или някакво друго заболяване и не се открива причина за него. Т.е., пациентите са практически здрави. Това са най-често срещаните два вида главоболие - така нареченото тензионно главоболие и мигрената.

И, за съжаление, това главоболие засяга доста хора, пречи им да работят и да живеят нормално.

- В началото на юни проведохте безплатни консултации за пациенти с главоболие. Ако трябва да обобщите, кои са най-честите проблеми, с които се обърнаха към вас пациентите?

- Първият проблем е мигрената. Тя засяга предимно млади хора и ограничава ежедневието им. Те трябва да си останат вкъщи или да са неработоспособни, когато отидат на работа. А другият проблем е, че много от хората в България, когато ги заболи глава, започват да пият противоболкови лекарства, които сами си назначават. Но, когато се приемат неправилно, те вредят на организма - имат странични ефекти. Например, може да доведат до стомашни проблеми. И третият проблем е, че понякога самите аналгетици може да причинят главоболие, което вече е следствие от злоупотребата с медикаменти.

Пиенето на топла вода на празен стомах води до неочаквани резултати

Доц. д-р Десислава Богданова

- Ако човек има остеохондроза, може ли и тя да е причина за упорито главоболие?

- Не, остеохондрозата, дори и да е в шията, не предизвиква главоболие.

- Понякога имаме главоболие, но си мислим: е, всеки го има - леко е, ще поболи и ще мине. Може ли такава болка да е опасен симптом?

- Истина е, че всеки има понякога главоболие

Ако се случи един или два пъти в месеца, не е проблем. Но когато например човек е имал такова главоболие, но забелязва промяна в характера му или ако е свързано вече и с някакви други симптоми, като изтръпване, гадене, повръщане, зрителни смущения и когато е прекалено често или пациентът има и някакви други заболявания, тогава вече трябва да отиде на лекар, защото състоянието може да се окаже и опасно.

7 начина, по които тялото се опитва да ви каже, че му липсва вода

- Кое главоболие като специалист определяте като опасно?

- Само по себе си, първичното главоболие не е опасно, то не застрашава живота. Но, за да се установи, че е първично, тоест за да сме сигурни, че не се дължи на определени причини, които могат да бъдат тумор, аневризма, инсулт или друго нещо, обикновено на такъв пациент трябва да се направят невроизобразяващи изследвания - скенер или магнитен резонанс на глава. Тоест, винаги трябва да се изключи вторично главоболие.

- Трудно ли е да се установи причината за главоболието? Разполагате ли с методи, които да улеснят този процес?

- Всъщност, основният метод за установяване на първичното главоболие това е прегледът на пациента. Точно затова и препоръчваме: пациентът не просто трябва да отиде на лекар, а на невролог. Защото само неврологът може да разпознае точните симптоми.

- Може ли да се обяснят механизмите за поява на главоболието? Еднакви ли са те например при мигрената и главоболието?

- Има няколко типа първично главоболие и те си имат различни механизми. Всъщност, много неща се знаят за главоболието, но и много не се знаят. Но, така или иначе, става въпрос за съвсем различен тип механизми. И затова лечението е различно.

- Навсякъде се пише, че при мигрена съдовете първо се стесняват, а след това се разширяват. Отговаря ли това на истината? Следва ли в този случай да се лекуват съдовете?

- Да, при мигрената има съдови промени, но те са вторични. Получава се една вазодилатация, тоест разширяване на съдовете. Но се смята, че първичната причина е във неврогенното възпаление - мигрената има неврални механизми. Затова не се определя като съдово заболяване.

- Унаследява ли се мигрената?

- Да, до голяма степен мигрената е генетично заболяване. Ако човек страда от мигрена, бащата или майката също имат такъв проблем.

- Защо хората страдат от мигрена? Свързано ли е това с нарушения на молекулярно ниво?

- Да, смята се, че именно на нивото на най-интимните механизми в клетката протичат тези процеси. Всъщност, до голяма степен мигрената е заболяване на йонните канали, които вече са генетично детерминирани.

Защо никога не трябва да сушите дрехи в стаята?

- Казахте, че някои неща се знаят за мигрената, други - все още не. Как тогава се провежда лечението? За да е успешно то, не трябва ли да се знае причината за развитието му?

- В случая причината за мигрената не се знае все още, но се подозират някои основни механизми за развитието й. И затова използваме лекарства, които повлияват тези механизми. Лечението при мигрената е два вида - остро, когато пациентът има пристъп и профилактично - когато са налице тежки и чести пристъпи. Тогава се предписва медикамент, който да се приема всеки ден, в продължение на месеци дори и години, така че пациентът да не получава главоболие. И според конкретния случай, се избира едното или другото, или и двата вида лечение.

Когато говорим за мигрената и за главоболието, трябва да споменем, че има фактори от ежедневието, които биха могли да предизвикат главоболие. Това са някои видове храни, алкохол, стрес, недоспиване. Тоест, човек първо трябва да промени, доколкото е възможно, начина си на живот, на хранене.

Освен медикаментозното лечение добре е да се прилагат и техники за релаксация, поведенчески и психотерапевтични методи, които в България като че ли не са много разпространени. Има и други методи - така наречената невромодулация, при която по определен начин се стимулира мозъкът, транскраниална магнитна стимулация, която се прилага със специален апарат. Или може да се имплантират стимулатори подкожно, които да стимулират определени нервни структури. Има октипитални стимулации и октипитални блокади. И разбира се, сега вече се разработват и нови методи, макар и с медикаменти, които се приемат няколко месеца и целят пациентът да получава по-малко и по-леки пристъпи.

Напоследък мигрената доста успешно се лекува и с ботулинов токсин. Правят се множество убождания в областта на лицето и на главата. Има доста добър ефект върху главоболието - пациентът се чувства добре в продължение на около три месеца, колкото е продължителността на действието на токсина. Но отново методът трябва да се прилага периодично.

6-те основни причини за развитието на астма

- Ботулиновият токсин от невролози ли трябва да се поставя? Напоследък се появиха центрове, които предлагат всякакви услуги...

- Ботулиновият токсин се използва и в козметиката за заглаждане на бръчки - там го правят козметиците. Но в случая, ние не го прилагаме с естетическа цел, а за лечение на определено заболяване - главоболието. 

Има специални точки, в които се поставя токсинът, дозите са по-високи и затова е задължително да се прилага от специалист невролог.

- Може ли днес мигрената да бъде напълно излекувана?

- Мигрената е хронично заболяване и не може да се излекувана напълно. В някои случаи, когато е свързана с хормонални фактори при млади жени, възможно е с настъпването на менопаузата тази мигрена да изчезне. Но това също е индивидуално. Всъщност, няма метод, който дефинитивно да излекува мигрената. Каквито и методи да се приложат, те влияят няколко години или няколко месеца. Това е заболяване, което периодично подлежи на контрол.

- Ако пациент с поставена вече диагноза мигрена, приема болкоуспокояващи, предписани от специалист, но повече от четири или пет дни на месец, това причина ли е да потърси отново лекар?

- Първо, болкоуспокояващите се приемат само по време на пристъп и то при по-леките. По принцип, както вече споменах, те не трябва да се пият продължително време, защото имат странични действия. А ако пациентът взима и други лекарства, могат да си взаимодействат с тях. Но самата употреба и злоупотреба с аналгетици може да задълбочи проблема и да доведе до друг тип главоболие, което вече по-трудно може да се овладее. Така, че ако на пациента се налага повече от два-три пъти да взима някакви медикаменти, трябва да отиде на невролог, за да се види дали при него не е необходимо вече да се назначи профилактично лечение.

9 причини за появата на метален вкус в устата

- Случва ли се вместо мигрена, да се постави друга диагноза?

- По принцип, е възможно, защото дали това е един или друг вид главоболие, се преценява от невролога на базата на разпита на пациента. Няма някакви методи, които да определят точно вида на главоболието. Затова е много важно човек с главоболие да отиде при специалист.

Но най-често се бъркат самите първични главоболия помежду си. Така и главоболието не се лекува правилно, което може да задълбочи проблема.

- Доста често срещана е и така наречената “мигрена с аура”. Аурата признак на по-тежко протичане на заболяването ли е? Има ли обяснение защо се появява такава аура?

- Има някакво обяснение на механизма, по който се проявява аурата, но не и защо я има. Не мога да кажа, че е признак за по-тежко протичане на мигрената, а че е с по-различен характер. Освен това мигрената с аура се счита за рисков фактор за сърдечносъдови заболявания. И затова жени с мигрена с аура не би трябвало например да вземат противозачатъчни медикаменти, тъй като се повишава сърдечносъдовият риск.

- А какво представлява аурата?

- Аурата всъщност представлява огнищна неврологична симптоматика. С други думи, това са неврологични симптоми, които най-често са свързани с нарушения в зрението. Понякога може да има и сетивни нарушения и усещания в крайниците. И обикновено те се появяват в определен период от време, до 60 минути преди появата на болката. И при мигрената с аура, тъй като тук става въпрос за неврологични симптоми, се налага по-прецизна диференциална диагноза.

Освен това лечението при мигрената варира, тъй като има хора с депресия или с други придружаващи заболявания, при които преценката се прави индивидуално.

13 симптомa, които не трябва да пренебрегвате в никакъв случай!

- Имате ли възможност да измервате силата на болката?

- Апаратно - не. Използват се различни скали и въпросници, като най-елементарната от тях е така наречената визуална или цифрово-аналогова скала. Пациентът трябва да оцени сам силата на болката си от 0 до 10. Има и други въпросници, които малко по-подробно разглеждат вече отделни характеристики на болката.

- Какви полезни съвети може да дадете на пациентите с главоболие?

- Всеки пациент с главоболие трябва да се обърне към невролог, особено, ако то се е променило през последните години. Не е препоръчително самолечението, тъй като може да доведе до редица нежелани последствия.

Милена ВАСИЛЕВА

Харесайте zdrave.to и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!