Доц. д-р Калин Михов е началник на Клиниката по ортопедия и травматология в Университетска болница “Св. Марина” - Варна, доцент към Катедрата по ортопедия и травматология на МУ “Проф. Д-р Параскев Стоянов” в морския град. Доц. Михов притежава национален сертификат за ендопротезиране и артроскопия на стави; член е на ESSKA (Европейската асоциация по артроскопия, колянна хирургия и спортна травматология). С 20 години опит и изявени интереси в областта на гръбначната хирургия, ендопротезирането на стави, артроскопия на колянна, тазобедрена и глезенна става. Има над 30 публикации в областта на диагностиката и лечението на ортопедо-травматологичните заболявания и повече от 100 участия в национални и международни форуми.
Повод за настоящото интервю са извършените 3 демонстрационни операции от френския професор Мишел Бонин по време на ежегодните конференции на Българската асоциация по артроскопия и спортна травматология и Българската ортопедо-травматологична асоциация. Проф. Мишел Бонин е един от създателите на тази протеза, председател на Дружеството по колянно и тазобедрено протезиране във Франция и един от световните лидери в протезирането въобще. На форума са присъствали повече от 300 души.
В какво се изразява и какви са предимствата на новия метод за колянно протезиране в сравнение със стандартното протезиране при гонартроза? Кога се налага прилагане на този метод? Проявява ли се интерес към новата методика? Отговор на тези и още въпроси вижте в интервюто с доц. д-р Калин Михов.
- Доц. Михов, във вашата клиника вече поставихте началото на тази нова методика. Само преди месец съобщихте за втората операция с индивидуално колянно протезиране. Разкажете ни как преминаха демонстрационните операции по време на току-що приключилия конгрес на артроскопското дружество?
- По време на конгреса имплантирахме три такива стави. За щастие, на форума дойде един от създателите на тази става - проф. Мишел Бонин от Лион, който в момента е председател на Френското дружество за колянно и тазобедрено протезиране. Той ни показа предимствата и възможностите на метода в изключително трудни ситуации, където беше невъзможно, особено в един от случаите, да се използва стандартен имплант. Сега и тримата пациенти се чувстват прекрасно. Единият от пациентите сподели удовлетворението си от операцията и крайния ефект най-вече, дори мога точно да ви го цитирам: “Чувствам се така, все едно нищо не ми е оперирано...”.
Искам да кажа, че човекът не е толкова млад, на 69 години е, с дългогодишна артроза, довела до крайно деформиране на колянната става. А днес, уверявам ви, ходи нормално, не ползва дори патериците, доволен е. И ние сме удовлетворени от този изключително добър резултат.
- Как се стигна до персонализирането и индивидуализирането на имплантите?
- Проблемът беше в това, че резултатите от колянното протезиране са не тези, към които се стремим. Или да го кажа така - има повече пациенти, недоволни от смяна на колянна става, отколкото такива от смяна на тазобедрена. Процентът на т.нар. забравени стави е много малък, защото пациентът винаги усеща разликата между собственото си коляно и изкуствената става. Колкото и добре да се чувства и да не изпитва болки, се случва много рядко да забрави, че му е сменена ставата.
Отделно от това, около 15-20% от пациентите не са доволни от операцията, която са претърпели по различни причини. И поради всичко това пътищата за намиране на решение непрекъснато тормозят колегите по света, инженерите, дизайнерите на импланти. Като съответно се търсят всевъзможни решения, в смисъл увеличаване на размери, промени на размери, на радиуси, начин на алиниране при поставяне на ставите, запазване на връзки. Въобще всевъзможни решения и предложения. Затова напоследък все по-популярно става персонализирането и индивидуализирането на имплантите. Искам да кажа, че в областта на тазобедрената става това е добре наложена практика, като само в нашата клиника са извършени над 50 такива операции. За коляното тази нова технология току-що навлиза и първите две в страната бяха имплантирани тази година в нашата клиника.
Д-р Калин Михов
- Можете ли достъпно да опишете в какво се изразява индивидуалното протезиране на колянна става?
- Методът е изключително елегантен и най-важното е, че реално възстановява напълно формата, размерите, радиуса и кривините на бедрената кост на коляното. И оттам нататък по него се прецизира изключително точно размерът и на подбедрицата, наклонът на ставната линия, както и осите на движение. Как да ви кажа: избягват се многото проблеми на стандартното протезиране до такава степен, че реално коляното започва да работи още на другия ден така, както е било, преди да се деформира и да се промени от износването на ставата заради артрозни промени.
Т.е. напълно индивидуалната колянна протеза е подходяща за хора активни, нуждаещи се от пълно възстановяване на функцията и обема на движение на крайника. Хора, които бързо се възвръщат към активен начин на живот. Иначе, напълно индивидуалната колянна протеза се произвежда на базата на триизмерен скенер по формата, размерите, радиуса и кривините на нормалното коляно на пациента, т.е. преди то да е развило артроза и да се е деформирало. Имплантът се произвежда в Швейцария, но имайте предвид, че крайният продукт съдържа индивидуален специфичен инструментариум за резекция на костните краища и индивидуални проби, изцяло съобразени с анатомичните особености на пациента. Това съответно гарантира сигурност, стерилност и намаляване на кръвозагубата при имплантирането.
Вижте, това е като да си избираш костюм, човек винаги прави някакъв компромис, нали? Друго е да си го направи по поръчка. Така е и в случаи с имплантите, много по-лесно е да оформим импланта по пациента, а не него по импланта. Всички знаем, че напълно еднакви хора няма. Затова няма как с 5-6 размера на унифицираните импланти да успеем да компенсираме всички анатомични варианти на населението. Още повече, има различия между отделните нации, раси и прочее.
- Можем ли да се надяваме скоро или в по-далечно бъдеще тази технология да започне масово да се прилага? Или е рано да се каже?
- Към момента вече има записани и се произвеждат следващите пет такива импланта за пациенти в нашата клиника. Единственият проблем на технологията е, че понеже сега навлиза в практиката, все още е значима разликата в цените спрямо стандартните импланти.
А относно въпроса ви, да, борбата ни, стремежът ни е това да стане наистина масова практика, тогава и фирмата ще може да си позволи да свали значително цените. Защото знаете, тези цени са пряко свързани с производителността и потреблението. Предполагам, че нещата ще се променят финансово и ще са още по-достъпни, когато масово започне да се прилага индивидуалното колянно протезиране. Но към момента, както казах, разликата си остава доста голяма.
Хората искат най-доброто и точно, както казваше покойният професор Таков - “цената не би трябвало да е индикация или предимство, или минус на даден метод”.
В края на краищата който може да си позволи, който има средства за скъпи предмети, защо да не си поръча имплант за коляно за няколко хиляди лева? При положение че за зъбни импланти също се дават немалко средства, предполагам, че и в случая много пациенти ще си дадат сметка какво биха спечелили при тази методика. В случая дори имплантът за коляното е по-евтин от този за тазобедрената става.
Но на мен ми се ще да намалим цената така или иначе, защото освен всичко друго инструментариумът страшно облекчава работата на хирурга, тъй като по същество вкарва компютърната навигация и триизмерното планиране в операционната зала. Иначе, процесът за производството на тези импланти отнема около два месеца. Искам да кажа, че интересът към тях е доста голям, но технологичният процес на планиране, на изработка, на одобряване от наша страна и на корекции, когато се налага, отнемат време. Това е единственият проблем - логистиката и цената
Този процес трябва да се следи непрекъснато, затова ние сме в постоянен контакт с инженерите от фирмата в Швейцария и следим хода на поръчката онлайн и в много удобна платформа - за всекиго, който е ангажиран в процеса.
- А Здравната каса поема ли някаква част от индивидуалното протезиране?
- Здравната каса реимбурсира една и съща цена за всички видове импланти. Няма как производствените разходи да се поемат от нея.
Ние искаме да даваме най-доброто на пациентите. Никой лекар не иска да навреди на пациента си, понякога обаче чисто технологично имплантът не е подходящ за човека. Освен това много неща са противоречиви по отношение на биомеханиката и анатомията, алинирането, избора на тип имплант, начина на имплантиране. И тогава специалистът се колебае между различните концепции и философии, защото представителите на отделните школи имат различни виждания.
А от всичко това страдат пациентите. Ти например виждаш един пациент, който се чувства изключително добре след поставянето на импланта, и 5-6 други, които не се чувстват по този начин. Затова пак ще кажа - при индивидуалното протезиране тези колебания ги няма. Мога да го изразя така - сляха се технологично всички елементи. Въпреки скромния ни опит - 5 поставени индивидуални коленни стави, е очевидно, че тези наши пациенти се чувстват по-добре, отколкото останалите.
Яна БОЯДЖИЕВА