Изследователи са открили два нови вируса в летящи бозайници, които са тясно свързани със смъртоносните вируси Nipah и Hendra, и двата от които са смъртоносни за хората, съобщава Daily Mail

Учените смятат, че има голяма вероятност тези вируси да бъдат предадени на местното население. В момента няма лекарства или ваксини за нито един от двата вируса.

Като част от проучването, екип от Института за контрол и превенция на ендемични заболявания в провинция Юнан е изследвал бъбреците на 142 прилепа от 10 вида, събрани в продължение на 4 години.

Общо учените идентифицирали 22 вируса, 20 от които преди това са били непознати на науката. От тях двата най-тревожни са новите хенипавируси, тясно свързани с вирусите Нипах и Хендра. Тези вируси са открити в прилепи (Rousettus leschenaultia), които живеят близо до овощни градини близо до села в Юнан.

Известно е, че хенипавирусите могат да се предават чрез урината.

„Чрез анализ на бъбреците на прилепи, събрани близо до селски градини и пещери в Юнан, открихме не само разнообразие от микроби, пренасяни от прилепи, но и първите пълнометражни геноми на нови хенипавируси, пренасяни от прилепи, тясно свързани с вирусите Hendra и Nipah, идентифицирани в Китай“, казват авторите на изследването.

Резултатите от изследването, според учените, пораждат сериозни опасения относно евентуалното предаване на тези нови вируси на хора или добитък. Факт е, че прилепите са естествени резервоари за широк спектър от микроорганизми поради особеностите на имунната им система.

Някои смятат, че коронавирусът, причинил глобалната пандемия, се е предал и на хората от прилепи, докато други твърдят, че пандемията е възникнала от теч от лаборатория в Ухан.

Животните преди това са били свързвани с огнища на ебола и Близкоизточен респираторен синдром (MERS).

„Вирусите, пренасяни от прилепи, се предават на хората или чрез директен контакт с прилепи, или чрез вода и храна, замърсени със слюнка, изпражнения или урина на прилепи“, добавят изследователите.

Авторите също така предупреждават, че вирусът Нипах е смъртоносен патоген, който причинява тежки заболявания при хората, включително остър респираторен дистрес и енцефалит, със смъртност от 35-75%.

Вирусът Нипах може да бъде смъртоносен

На снимката: Пациент, страдащ от инфекция с Нипах, е преместен в интензивно отделение в южния щат Керала в Индия миналата година

„По подобен начин вирусът Хендра е причинил множество фатални огнища при хора и коне, включително смъртта на ветеринарни лекари“, добавят изследователите.

Отделно експерти предупредиха, че десетки вируси – някои от които имат потенциал да се разпространят и върху хората – са били открити в животни във ферми за кожи в Китай, което поражда нови опасения от ново огнище на пандемия.

След пандемията от Covid-19, учените предупреждават, че отглеждането на бозайници като норки заради козината им може да улесни преминаването на нови вируси от дивата природа и да предизвика нови огнища.

Вирусологът Едуард Холмс, който е ръководил изследванията на Covid-19, заяви пред AFP, че според него световната индустрия за отглеждане на животни с ценна кожа „е един от най-вероятните начини, по които ще започне нова пандемия“.

„Лично аз смятам, че индустрията за отглеждане на кожи в световен мащаб трябва да бъде затворена“, добавя той.

„Силно вярвам, че търговията с диви животни е отговорна за появата на SARS-CoV-2. И мисля, че свързаната с това търговия с животни за добитък може лесно да доведе до друг пандемичен вирус“.

Превод: GlasNews.bg / Заглавна снимка: Unsplash