Пушенето само на една цигара може да намали продължителността на живота ви с около 20 минути, според ново проучване.

Изследователи от University College London (UCL) в Обединеното кралство анализираха последващи данни от проучването на британските лекари и данни от проучването Million Women Study за своя анализ. 

Те открили, че загубата на очаквана продължителност на живота е по-висока при жените с приблизително 22 загубени минути в сравнение с мъжете, които са загубили приблизително 17 минути от продължителността на живота си на изпушена цигара. Те публикуваха откритията си в списание Addiction .

Новата оценка е почти два пъти по-висока от оценка от 2000 г., публикувана в British Medical Journal (BMJ), според която една цигара съкращава живота на човек средно с 11 минути. Това обаче се основава само на данни за мъжки индивиди.

„Това е доста важно, доколкото старата оценка се основаваше на непълни данни от проучването на британските лекари, което не беше приключило към момента на предишната оценка“, каза Лайън Шахаб, професор по здравна психология в UCL, който не е участвал в проучването, пред Euronews Health.

„Тогава мисълта беше, че средният пушач губи 6,5 години живот в сравнение с непушач. От края на проучването тази оценка беше увеличена до 10 години живот (за мъжете) и въз основа на проучването Million Woman до 11 години за жените“, каза той. 

„Въздействието на тютюнопушенето върху съкращаването на продължителността на живота почти се е удвоило, което е отразено в новата оценка“, добави той.

Авторите на изследването посочват, че оценката идва с предупреждения поради вариации между индивидите.

„За да направите подобна оценка, трябва да направите много предположения. Авторите са били ясни за това и го съобщават за ограничения“, каза Джейми Хартман-Бойс, асистент по здравна политика и управление в Университета на Масачузетс, Амхърст в САЩ, който не е участвал в проучването. 

Тя добави, че данните, използвани от изследователите, са „едни от най-добрите налични“.

Шахаб добави, че „рисковете от тютюнопушенето се натрупват през целия живот и този риск не нараства линейно, а експоненциално“, което означава, че „въздействието на една изпушена цигара след 45-годишна възраст вероятно е много по-голямо“ върху продължителността на живота в сравнение с една изпушена на 20-годишна възраст.

Предотвратима смърт

Според Световната здравна организация (СЗО) тютюнът е „най-предотвратимата причина за болести и смърт в света“.

Той е свързан със 7,2 милиона смъртни случая годишно, убивайки повече хора, отколкото СПИН, малария и туберкулоза взети заедно.

Понастоящем 179 милиона възрастни и 4 милиона юноши на възраст между 13 и 15 години са пушачи в европейския регион, според оценки на СЗО. 

Що се отнася до стратегиите за отказване от тютюнопушенето, „доказателствата показват, че шансовете на хората са най-добри, когато получават комбинация от поведенческа подкрепа – като консултации от специалист по спиране на тютюнопушенето – с лекарства за спиране на тютюнопушенето като варениклин, никотинов пластир плюс краткодействаща форма на никотинов заместител като дъвка или регулирани електронни цигари, съдържащи никотин“, каза Хартман-Бойс.