Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) одобри два медикамента за лечение на COVID-19. Единият е разработен съвместно от британската компания Джи Ес Кей (GSK) и американската "Вир Биотехнолоджи" (Vir Biotechnology), а другият от шведския лекарствен производител "Соби" (Sobi).
Европейският регулатор одобри лекарството с моноклонални антитела ксевуди на Джи Ес Кей - "Вир" и препарата за лечение на артрит кинерет на "Соби" в момент, когато правителствата се борят с ръст в броя на заразените и се тревожат от бързо разпространяващия се варианта на коронавируса Омикрон.
Комитетът по лекарствените продукти за хуманната медицина на ЕМА препоръча употребата на кинерет за лечение на COVID-19 при възрастни с пневмония, които се нуждаят от кислородно подпомагане, и при тези, при които има опасност да развият остра респираторна недостатъчност.
Ксевуди на Джи Ес Кей - "Вир", което е известно и с химическото си название "сотровимаб", беше препоръчано за употреба при възрастни и подрастващи, които не се нуждаят от кислородна поддръжка, но за които има по-голям риск заболяването им да се влоши.
Въпреки че при ксевуди са констатирани малък брой алергични реакции, ползите от него надвишават всякакви рискове, което се отнася и за кинерет, посочи ЕМА.
С одобряването на тези два медикамента общо разрешените от ЕС лекарства за употреба срещу COVID-19 стават шест. Миналия месец ЕМА даде одобрението си за медикаментите на "Регенерон" - "Рош" (Regeneron - Roche) и "Селтрион" (Celltrion).
В лабораторните изследвания сотровимаб на Джи Ес Кей - "Вир" показа ефективност срещу всички мутации на Омикрон, което проправи пътя за по-широката му употреба. ЕМА още отпреди това беше издала препоръки за използването му, за да помогне на държавите членки преди получаването на зелената светлина за употреба на медикамента в целия Европейски съюз.
Сотровимаб спада към клас лекарства, известни като моноклонални антитела, които представляват лабораторно генерирани протеини, чиято цел е да имитират естествената защита на тялото срещу заразявания.
Разработеното от "Регенерон" - "Рош" сходно терапевтично средство не притежава същата ефикасност срещу Омикрон.