„Коронавирусната инфекция се разпространява на първо място – по фекално-оралния и по въздушно-капковия път, затова лятото бяха повече заразените, а сега в по-студеното време са повече заразените по втория метод“, коментира проф. Румен Константинов, преподавател в Катедра „Епидемиология“ в Медицински университет – Варна, съобщи БНР.
„Трябва да се повиши конкретната лична и обществена хигиена и да няма закрити пространства, без вентилация и в тази връзка вече са полезни маските".
Според проф. Константинов възможността да повлияем на вирусите, които се предават по въздушно-капков път е малка, заради желанието на хората да общуват.
„Но специално за коронавируса – той на открити пространства трудно реализира заразяване – там няма условия като застояли пространства, близък контакт…“, каза още експертът.
"Трябва да се измива всичко, което влиза в устата – и случаите ще намалеят" – категоричен е епидемиологът.
По думите на проф. Константинов и след 14-дневния срок човек може да дава положителен резултат от PCR тест, без да е заразен за останалите.
„Единственото, което би спряло процеса тотално и в световен мащаб, е създаването на ваксината. Нужна е единна световна система за профилактика и контрол на това инфекциозно заболяване, но все още има разнобой", посочи още проф.Константинов.
Прочетете още
- 17:14 Катастрофа блокира Тракия в посока морето – закъснение от поне 30 минути
- 14:44 Сблъсъкът на АМ Тракия: Колата е пометена в аварийната, ранен е столичанин СНИМКИ
- 18:00 Затворени врати, заключени съвести: дете замръзна на автогарата в София
- 15:51 Военният, прострелял смъртоносно приятел, с първи думи пред съда