От днес влиза в сила анекс към Националния рамков договор с НЗОК, който прецизира правилата за изписване и отпускане на лекарства с цел намаляване на грешно издадени рецепти. От Инициативния комитет на магистър-фармацевтите (ИКМФ) обаче предупреждават, че въпреки положителния ефект от повишения контрол, новите процеси създават реален риск от забавяне на обслужването в аптеките.
„С добавянето на предварително одобрение се въвежда изискване за одобрение на рецептата чрез системата на НЗИС, както и за потвърждение на изпълнение от страна на аптеката. Притесненията ни са, че това ще удължи значително времето за обслужване на всеки пациент“, коментира Константин Попов, секретар на ИКМФ.
„Сега механизмът се усложнява с още няколко допълнителни стъпки. Чрез софтуера на аптеката се изпраща запитване към Националната здравноинформационна система (НЗИС), оттам информацията отива към НЗОК, която трябва да даде одобрение или отказ. След това този отговор се връща обратно до аптеката. На теория процесът трябва да отнеме секунди, но според софтуерни инженери е напълно възможно в определени моменти, особено при натоварване на системите, да отнема и до пет минути за една рецепта. Това е притеснително, особено когато се обслужват пациенти с повече от една рецепта.“, коментира магистър-фармацевтът и член на ИКМФ от Пазарджик Пенка Минева.
Фармацевтите подчертават, че въпреки опитите за оптимизация, месечните проблеми с НЗИС продължават, а новото натоварване допълнително усложнява работата им.
Положителна стъпка според тях е фактът, че няма да се допуска „сваляне“ на рецепти, което означава, че няма да има незаплатени случаи и финансови загуби за аптеките. Но основната тревога остава – новите технически изисквания, въведени без реална оценка на капацитета на системите, могат да влошат достъпа до лечение.
ИКМФ настоява за мониторинг на въздействието на новите правила с оглед избягване на хаос и неудобство за пациентите.