Високопоставеният сериал на HBO The Last of Us показа бъдещето на човечеството, какво би могло да бъде, ако огнище на смъртоносни гъби удари планетата. Сега обаче учените смятат, че подобен сценарий е станал една стъпка по-близо до истината, отколкото се смяташе досега, пише Daily Mail.
В ново проучване учени от Барселона са открили, че гъбата Candida orthopsilosis всъщност произлиза от два родителски щама в резултат на изключително рядко явление - хибридизация. Освен това учените смятат, че този процес е пряко повлиян от изменението на климата, причинено от човешката дейност.
Сега учените смятат, че климатичната криза ще удари човечеството не само с рекордни горещи вълни, мащабни горски пожари и изключително мощни природни явления. Нова заплаха също трепти на хоризонта: хибридни гъби, които еволюират, за да се адаптират към по-топлите температури.
Според водещия автор на изследването, д-р Тони Габалдън от Института за биомедицински изследвания в Барселона, той и неговият екип са открили, че новият суперщам е придобил напълно нови специфични свойства:
- инфекция на човешкото тяло;
- растеж при по-високи температури;
- устойчивост на противогъбични лекарства.
Сега учените се опасяват, че в бъдеще подобни хибриди може да станат по-често срещани, тъй като температурите се покачват и условията на екосистемите се променят, съчетано с глобализацията и човешките дейности, включително използването на фунгициди и антибиотици в селското стопанство.
Новият супер щам е придобил специфични свойства, като заразяване на човешкото тяло, растеж при по-високи температури и устойчивост на противогъбични лекарства / Снимка: Daily Mail
Габалдън също отбелязва, че учените са прекарали десетилетия, опитвайки се да разберат какво прави някои видове патогенни за хората, а други не. Сега отговорът е очевиден - хибридизация. Този процес досега е получавал изключително малко внимание, но именно той позволява на гъбите да придобиват нови свойства изключително бързо, например способността да заразяват хората. Екипът заключи, че за гъбите хибридизацията може да е най-краткият път към завладяването на вид като хората.
Трябва да се отбележи, че по време на процеса на хибридизация различни геноми и алели се комбинират в една клетка, като по този начин се подобрява адаптацията чрез увеличаване на геномната пластичност. Предварителните оценки на изследователите показват, че днес има повече от един милион вида гъби и повечето от тях са адаптирани към живот при умерени или ниски температури в почвата, водата, дърветата, растенията или животните.
Според съавтора на изследването, д-р Валентина дел Олма, тя и нейните колеги наблюдават, че оптималната температура, при която растат щамовете на C. orthopsilosis, е 35°C. В същото време те могат да оцелеят и при по-високи температури. Сега учените вярват, че затоплящият се океан всъщност може да бъде „велик котел“ за хибридизация на гъбичките.
Това откритие е тревожно за учените, тъй като хибридът по същество превъзхожда топлинната бариера на бозайниците, която е действала като "защитен щит" за нас. Екипът съобщи, че C. orthopsilosis изглежда тясно свързана с Candida auris, която в момента циркулира в здравните заведения в САЩ. Те също така смятат, че C. auris е хибрид, който се е образувал в морето и е бил прехвърлен на хората през 2009 г. Обърнете внимание, че вече има стотици огнища на тази инфекция по света със смъртност от 30 до 60%.
Превод: GlasNews.bg