В Пловдив стартира работа лабораторията за изследвания на пациенти с Covid-19. Тя бе изградена към Инфекциозната клиника на Университетската болница "Свети Георги". Oфициалното откриване бе направено от ръководителя на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски. По думите му едно от основните изисквания на ЕК за възстановяването на нормалния начин на живот е наличието на лабораторен ресурс за изследвания.

Капацитетът на новооткритата лаборатория в Пловдив е да обработва 28 теста за 3 часа. Тя ще работи на две смени по 6 часа, което дава възможност за 12 часа да се изследват 112 проби. При работата със застъпващи се цикли капацитетът може да достигне и зо 140 проби на ден.

„Пловдив показа, че е много единен и по-особен град, отколкото другите градове в страната, еталон за това, което може да се случи. Наистина от гола поляна до сега една прекрасна лаборатория. Мисля, че много малко лаборатории има такива в Българи”, заяви по време на откриването ген. Венцислав Мутафчийски.

„Показахме, че когато сме обединени, когато всички институции работим, когато не се делим на партии нещата се получават”, съобщи кметът на града Здравко Димитров.

Един от последните документи на ЕК е Европейската пътна карта, която посочва, че пътят е в изследването в лаборатории на човешката популация, а едно от основните изисквания е да има  достатъчен ресурс на лабораторни изследвания за хората.

„Явно ще трябва да свикнем с мисълта, че ще трябва да работим с този вирус. Дай Боже да се намери бързо ваксина или надеждно лекарство, но за сега признаците да отминава не са съвсем на лице”, каза още генералът.

В лабораторията специалистите ще работят с PCR-тестове, закупени от Южна Корея. Фирмата-производител разполага с широк кръг диагностично портфолио, което да обезпечи бъдещата работа на лабораторията и на УМБАЛ "Св. Георги" и да подобри диагностиката в Пловдивска област.

„Имаме около 300 хиляди лева за тестове, които са около 3000 броя и ще позволят безпроблемно тестуване, имайте предвид, че около 500 проби ще бъдат използвани вероятно за контроли, така че останалите проби ще ни дадат възможност за около месец-месец и половина при нормално натоварване на лабораторията да правим ежедневно около 50-60 проби”, категоричен е - проф. д-р Карен Джамбазов - директор на УМБАЛ"Св. Георги" Пловдив.

Само за месец у нас заработиха 18 лаборатории, докато преди това е имало само една референтна лаборатория. Първоначално в Пловдив ще работят вирусолог, биолог, лаборант, лекар и двама лекари специализант.

„По този начин няма да има нужда пробите да бъдат транспортирани до Стара Загора, където колегите са изключително обременени със страшно много изследвания и са принудени просто да забавят резултатите не по тяхно желание”, съобщи доц.д-р Мария Атанасова, която е ръководител на лабораторията и на Катедрата по инфекциозни болести в МУ-Пловдив.

Лабораторията ще продължи да работи и след края на пандемията с възможност за широка гама вирусологични изследвания.

В нея работят двама асистенти от Катедрата по инфекциозни болести на Медицински университет-Пловдив, специализанти и един биолог от Лабораторията по вирусология, заяви ректорът на МУ-Пловдив проф. д-р Мариана Мурджева.

Генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски поздрави екипа на лабораторията и им пожела успех в новото начинание. 

Ето го и екипа: 

Ръководител на лабораторията: доц. д-р Мария Атанасова – вирусолог в Катедрата по микробиология и имунология на МУ – Пловдив и в УМБАЛ „Св. Георги“,

д-р Гергана Ленгерова и д-р Йордан Калчев – асистенти в Катедрата по микробиология и имунология на МУ – Пловдив и специализанти по микробиология в УМБАЛ „Св. Георги“,

Лилия Иванова – специализант по микробиология в УМБАЛ „Каспела“,

Цеца Петкова – биолог от Лабораторията по вирусология в УМБАЛ „Св. Георги“, и

Николай Мехтеров – гл. асистент в Катедрата по медицинска биология на МУ – Пловдив.

Колеги, бъдете здрави и горди с избора си! Успех в достойното ви начинание!

Генерал Мутафчийски пристигна в Пловдив за дългоочакваното събитие