Гергана Радович е холистичен терапевт, сертифициран преподавател по техники за емоционална свобода (ТЕС) и мастер Ти-Тап треньор.

Ще се изненадате какво се случва с тялото ви, ако спите на ляво

В своята практика Радович помага успешно на пациентите си да се справят с проблемите със съня, с физическата болка, със стреса, с храненето и с теглото, с емоционални проблеми и много други. Тя обясни какво обикновено ни пречи да спим добре и как да си помогнем с ТЕС.

- Г-жо Радович, на какво се дължат проблемите със съня?

- Невъзможността да спим достатъчно и пълноценно рядко е свързана с физиологично състояние на организма. Проблемите на съня по-често са резултат от невъзможността умът ни да изключи и да остави тялото да се отпусне. Въпросът е как да се изключим от състояние на активна будност с бета честота на мозъчната активност, за да преминем в отпуснатото състояние на дълбок сън и на сънуване. Ако ни терзаят мисли като тази колко много задачи имам утре, какво ме чака в офиса, колко близко са крайните срокове на различни проекти, трудно може да се отпуснем и да заспим. 

Друга причина е преживяването на травматични събития. При мен идваше жена, която от 10 години спи само по един час на нощ. Това наистина е екстремно малко. Първият ми въпрос към нея беше какво се случи преди 10 години. Най-вероятно и така се оказа - травматично събитие, което пречи на мозъка да се отпусне.

US-учени алармират за голям риск от страшна болест, свързан с начина по който спим

Разбира се, трябва да отчитаме и физиологията на съня. На нас ни се иска веднага щом имаме нужда от сън, да заспим. Но това не може да стане по всяко време. Най-лесно се заспива вечер между 22 и 24 ч. Ако заспите в този интервал, вероятно ще спите минимум до 3-4 ч. Най-трудно е заспиването в 10 ч сутринта, когато настъпва естественият пик на енергията в човешкия организъм. В този час от денонощието се отделят специфични хормони.

Добро средство e да си лягаш рано и да ставаш рано. Гарантирам ви, че ако ставате една седмица в 6 ч. сутринта, в края й изненадващо ще си лягате по-рано. Друг съвет е да не пиете кафе след 14 ч., да не консумирате тежък алкохол и да не преяждате. Плюс това трябва и да сте активни през деня, да се движите. Упражненията или тренировките във фитнеса обаче не трябва да се правят вечер или непосредствено преди заспиване, освен ако не са стречинг или някакъв тип йога. Но обикновено хората са много заети през деня, затова спортуват след работа и се прибират наблъскани с адреналин в 21 - 22 ч. вечерта. Естествено, след това не могат да заспят.     

Има и друг фактор, който влияе на физическо ниво: ако вечер гледате телевизия до късно или преглеждате социалните мрежи на компютъра, таблета или смартфона си, синята светлина от тези устройства дава сигнал на мозъка: “Време е да ставаш”. Не помагат нито компютърни очила, нито защитни екрани. 

Мозъкът започва да ни буди Затова при проблеми със съня 2-3 часа преди лягане оставете телефоните и компютрите, дори гледането на телевизия. 

В каква поза трябва да спите ако страдате от някой от тези здравословни проблеми

Не ползвайте телефоните за будилници. Когато телефонът не е до мен в спалнята, лично аз се разтоварвам от мисълта, че някой може да ми звънне посред нощ и че може да има нужда от помощ. Освен това, в спалнята трябва да е достатъчно тъмно и тихо. Тапите за уши вършат чудесна работа за изолиране от шумовете. А от светлините, ако нямате ролетни щори, ще ви изолира лесно маска за очи. Когато сложих вкъщи ролетни щори на прозорците, дори кучето ми се успиваше. 

-Защо енергийната психология е ефективна при разрешаването на проблема със съня?

- Защото ТЕС помага да установим основните проблеми, които стоят зад безсънието. Може да съществува едно или няколко убеждения, които ни спират в живота и ни пречат да продължим напред, да постигнем най-доброто, на което сме способни. Понякога при ТЕС се отключват неподозирани спомени за травмиращи събития, които също ни блокират. Така че с помощта ТЕС идентифицираме спънките по пътя и ги отработваме. 

С “Пренареждане на матрицата” пък навлизаме още по-дълбоко и премахваме капсулираните емоции, които всеки от нас държи в подсъзнанието си, но ги облича в различни извинения. От моята практика се убеждавам, че при повечето хора проблемите със съня започват, когато изгубят близък човек - родител, дете или приятел. С години по-късно те не могат да спят, защото си спомнят травматичните моменти. С помощта на “Пренареждане на матрицата” и с ТЕС ние се връщаме към травмата и буквално за няколко минути, в най-лошия случай за две сесии, можем да я отработим. 

7 храни, които трябва да спрете, ако имате проблеми със съня

- Дайте практически насоки как да работим с ТЕС самостоятелно, за да се справим с безсънието?

- ТЕС по същество представлява потупване върху определени точки по тялото с върха на пръстите на едната или на двете ръце. Това са познати  акупунктурни точки - върху главата, горната част на тялото и върховете на пръстите на ръцете. 

ТЕС се основава на някои основни принципи на традиционната китайска медицина, само че тук наред с лекото потупване, се изричат на глас или наум напомнящи фрази за проблема. 

Започваме с потупване по карате точката на дланта и казваме: “Въпреки че не мога да се отпусна и да заспя, аз избирам да се приема такава, каквато съм”. Продължаваме с потупвания по върха на главата, по точката в началото на веждата, в слепоочието, на скулата под окото, под носа, на брадичката под устните, на ключиците, в подмишниците, а след това по пръстите на ръката, както е показано на схемата. 

При преминаване на различна точка казваме изречение или част от него. Например: “Знам колко е важно да се спи пълноценно, но ми е трудно да се отпусна и да повярвам в себе си, че мога. Въпреки че е толкова трудно, аз решавам да се приема такава, каквато съм, или поне да се опитам да се приема, да се отпусна и да заспя”.

Когато не знаете какво да кажете, просто си потупвате точките и казвате това, което наистина си мислите. Продължаваме с практиката: “Не мога да се отпусна. Пак няма да заспя. Много ми е тежко и неприятно, че отново ще ми се случи. Това ме тревожи/ядосва/отчайва неимоверно. Това ме кара да се чувствам вечно уморена. Нямам енергия. Много ми е напрегнато. Постоянно съм на ръба на силите си”. Търсите вашата емоция, как този проблем ви кара да се чувствате. 

Безсънието може да бъде симптом на опасни болести: Какво показват проблемите със съня

“Не знам какво ще правя, ако не намеря начин да се отпусна”. Търсим причината, някое убеждение, което ни пречи да се отпуснем. Например “Страх ме е да се отпусна, защото не съм в безопасност, защото, ако заспя, ще се случи нещо лошо, защото няма кой да се погрижи за мен”. 

Винаги идентифицирате първо най-належащия проблем в момента и след това изчистваме проблем след проблем. Ако не знаете какво да кажете, просто потупвате. Чрез естествената сила на ръцете стигате до самоуспокоение. 

Ако сте счетоводител, имате крайни срокове и работите до късно, си казвайте: “Въпреки че имам толкова много работа и трябва да я свърша до 14-то число на месеца, аз избирам да се отпусна”, като съответно потупвате биоактивните точки по тялото. Това ще помогне да се отпуснете и сънят да е по-пълноценен, дори да е кратък. 

Споделят ми хора, които сега откриват и започват да прилагат ТЕС за проблеми със съня, че ако в началото са били необходими няколко рунда от потупвания на всички точки, то с практиката вече им е достатъчен един или половин рунд, за да заспят. Една моя пациентка, когато се събуди нощем, само си помисля как се потупва и заспива 

Ако сте свикнали да се будите в 3 или 4 ч. и не можете да заспите отново, отработете този проблем с ТЕС: “Въпреки че пак ще се събудя през нощта, избирам да се приема такава, каквато съм. Въпреки че знам от опит, че неизменно ще се събудя отново през нощта и ще ме погнат всички черни мисли, аз избирам да се приема такава, каквато съм. Въпреки че и тази нощ ще се събудя и няма да мога да заспя, и не мога да променя това, аз избирам да се приема такава, каквато съм”. 

В един момент ще ви озари мисълта, че знаете защо се будите. Вътрешното гласче ще ви каже причината и тогава започнете да отработвате това убеждение. Ако не ви идва причината на ума, продължете да потупвате: “Не знам на какво се дължи това. 

Променя ли се нуждата от сън с възрастта?

Ама, честно казано, не ме и интересува. Аз просто искам да спя. Но като започнат черните мисли, става страшно. Нищо не е толкова страшно, колкото моите мисли нощем. Когато се събудя, не мога да обуздая ума си - много ми е мъчно, страшно, тежко. Но знам, че съм в безопасност в леглото си и че каквото и да ми минава през ума, ще отмине. Аз решавам да се приема такава, каквато съм”. Важното е, че потупвайки точките, една по една ще изключите черните мисли от съзнанието си и ще си дадете сметка, че те не са реални, а преувеличени и ирационални.  

В крайна сметка, проблемът със съня може да се окаже плод на неудовлетвореност от живота, който водите, от скучната ви работа, от неприятните хора, с които сте принудени да общувате. 

Целта на ТЕС не е да напуснете работата си, а да бъдете наясно със себе си. Може да си кажете: “Тази работа ми е безинтересна, но в момента завися от нея и я приемам, докато намеря моето нещо. Аз избирам да взема максимума от ситуацията, да дам най-доброто от себе си в работата си и в личния си живот. И когато съм готова, нещата ще се разрешат от само себе си. Аз избирам да съм търпелива, да съм силна, да съм уверена в себе си. Тогава правилните неща започват да се случват”.

Мара КАЛЧЕВА

Харесайте zdrave.to и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!