Трябва ли преболедували от COVID-19 да се ваксинират?

Според официалната информация на Националния портал за коронавируса, публикуваният там отговор е “Да”. А аргументите са, че ако сте преболедували, може да имате някаква степен на имунна защита, но тя варира и може да не продължи дълго време.

В същото време водещи вирусолози и лекари бяха категорични, че минимум между три месеца и една година преболедувалите от коронавирус имат имунитет и не би трябвало да бързат да се ваксинират. А поставянето на ваксина на хора, които са преминали COVID-19, не крие опасност, но така буквално “на вятъра” отиват дози, които могат да се поставят на други, които все още не са се срещали със заразата.

Вече са разработени тестове, които проследяват имуностатуса на пациенти, изкарали коронавирусна инфекция. Те са достъпни в лабораториите и показват имунната реакция на организма. Според лекари, така може пациентът да разбере дали има достатъчно неутрализиращи антитела в организма си. С такива тестове може да се провери и дори дали ваксината, която е поставена, е предизвикала търсения имунен отговор срещу COVID-19.

Доц. Александър Симидчиев, пулмолог

Всеки, който по естествен начин се е срещал с коронавируса, е защитен с постинфекциозен имунитет. Ако преболедувалите искат да подкрепят имунитета си, най-добре е да се ваксинират след всички други.

Преболедувалите могат да изчакат, защото те вече имат имунен отговор, свързан с преболедуването. Освен, ако не са били на имуносупресивно лечение, което да е провокирало да не се изработи този отговор.

Дори и най-нетрайните прогнози за това колко би продължил един имунитет, са между една и две години и той е на базата на други коронавируси. Всеки преболедувал има поне за една година достатъчно антитела, които да предпазват от повторно заразяване.

Доц. Любомира Гломб, завеждащ отдел “Вирусология” в НЦЗПБ

На този етап не е наложително преболедувалите от коронавирус да се ваксинират, защото те имат наличие на имунитет срещу вируса. Дефакто, те биха “изхабили” една доза във време, когато все още няма ваксини за всички. Проблемът при преболедувалите е, че една част от тях изграждат добре натегнат имунитет, а други - не. Методът, по който лесно и бързо и сравнително евтино проверяваме наличието на имунитет е изследване на титъра, т. е. количеството на антитела в серума срещу SARS-CoV-2. Има хора, които преболедуват, но нямат достатъчно количества от антитела. Изследването на Т-клетъчния имунитет, на другото рамо, което при клетъчните инфекции е доста по-силно застъпено като защитна реакция, обаче е скъпо, трудоемко и времеемко - не е целесъобразно и икономически оправдано да се изследва Т-клетъчния имунитет на всеки, който е преболедувал коронавирус. Практическият отговор на въпроса е, тези, които имат доловим титър на антителата, могат да отложат своята ваксинация за малко по-късен етап, когато ще има достатъчно дози от ваксините. Тези, които нямат титър на антителата, независимо, че имат анамнеза, че са прекарали коронавирус, е по-добре да се ваксинират.

Изследването на антителата се прави в много лаборатории, а Т-клетъчен имунитет се изследва единствено в НЦЗПБ и така е по чял свят. Първите клинични изпитания на ваксината са направени на 27 юли, а втората доза ваксина е сложена на проследяваните хора в началото на август. В момента имаме наблюдения за продължителността на имунитета 6 месеца и със сигурност можем да кажем, че той е поне 6 месеца. Идния месец, когато имаме данните на проследяваните хора с първите ваксини, ще имаме данни за 7 месеца.

ЕК сключва договор и с „Валнева“

Европейската комисия съобщи, че е приключила предварителните преговори за сключване на споразумение за доставка на ваксини срещу COVID-19, произведени от “Валнева” (Valneva).

Valneva SE е биотехнологична компания, която разработва и предлага на пазара ваксини за инфекциозни заболявания. Основана е през 2013 г., централата є е базирана във Франция.

Комисията отбелязва, че ваксината на този производител се основава на технология, използвана от около 70 години. Възможно е тази година ЕС да получи доставки на до 60 милиона такива ваксини, се пояснява в съобщението.

Досега ЕК сключи предварителни споразумения за доставка на ваксини с “Пфайзер”, “Модерна”, “АстраЗенека”, “Санофи”, “Янсен”, “КюрВак”.

Ваксините на първите две лаборатории вече са разрешени за приложение в ЕС, а по-рано вчера Европейската агенция по лекарствата уточни, че на 29 януари може да одобри ваксината на “АстраЗенека”. Комисията отбелязва, че приключи успешно предварителните преговори с производителя на ваксини “Новавакс”.

И „Спутник V“ може да бъде доставяна в ЕС

Европейската агенция по лекарствата води преговори с Русия за ваксината срещу коронавирус “Спутник V”. Това съобщи говорител на Европейската комисия.

По неговите думи досега руската страна не е подала документи за осигуряване на достъп на препарата до пазара на ЕС. Миналата година ЕК уточни, че в ЕС ще бъдат допускани само ваксини, произведени в Европа. Комисията отбеляза, че отделните страни в ЕС могат да внасят и други ваксини, но нямат право да ги разпространяват извън своите граници, ако липсва одобрение от европейската лекарствена агенция.