От десетилетия учените се опитват да намерят лек или поне да разберат какво причинява болестта на Алцхаймер - уви, засега напразно. В ново проучване обаче учените изглежда са намерили начин да разпознаят болестта много преди да се появят първите симптоми, пише Science Alert.

Изследователите смятат, че проучването все още трябва да бъде тествано и увеличено, но ако проработи, новият тест може значително да ускори диагностиката и да даде на милиони пациенти по света достъп до необходимото лечение много преди болестта да прогресира.

Новият кръвен тест е разработен от екип изследователи от Университета на Вашингтон (UW). По същество той има за цел да намери прекурсор в кръвта, който може да накара протеините в мозъка да се сгъват неравномерно и да се слепват заедно, което в крайна сметка води до образуването на амилоид-бета (Aβ) плаки.

Амилоидните плаки са известни признаци на болестта на Алцхаймер, но учените все още не са сигурни каква роля играят в когнитивния спад. Исторически погледнато, те са били считани за ранни причини за невронална дисфункция и загуба, което в крайна сметка е довело до когнитивен спад.

Скорошно проучване обаче показа, че извънклетъчните Ар плаки в мозъка не са непременно токсични сами по себе си. Те обаче може да се дължат на прословутите молекулярни токсини, които са трудни за откриване. Всъщност тези токсини могат да се нарекат функционални версии на бета-амилоидни плаки, намиращи се вътре в клетките – „токсични Ар олигомери“. Някои учени предполагат, че те са в състояние незабележимо да увредят невроните отдалеч, като по този начин предразполагат клетките към образуването на извънклетъчни плаки и клъстери. Учените обаче все още се опитват да разберат как точно се случва това.

Именно тази хипотеза обаче вдъхнови учените от Вашингтонския университет – те решиха да проведат свръхпрецизен анализ на свързването на разтворимите олигомери (SOBA).

В първата фаза на изследването учените са тествали SOBA върху кръвната плазма на повече от 300 реципиенти. Някои от участниците в проучването са имали леко когнитивно увреждане или болестта на Алцхаймер, докато останалите са били здрави.

На втория етап учените измерват токсичните олигомери в кръвната плазма и избират малко повече от петдесет участници с болестта на Алцхаймер - при всички тях заболяването е потвърдено посмъртно. В допълнение, SOBA анализът разкри олигомери в плазмени проби от 11 контроли. Всички те впоследствие са диагностицирани с леко когнитивно увреждане или болестта на Алцхаймер.

Биоинженерът Валери Дагет, автор на изследването, казва, че той и колегите му по същество са успели да разработят уникален кръвен тест, който може да предвиди развитието на болестта на Алцхаймер много преди да се появят първите симптоми.

Между другото, изследователите смятат, че неправилно нагънатите протеини също могат да бъдат отлични маркери за прогнозиране на развитието на други заболявания, като болестта на Паркинсон, диабет тип 2 или деменция. Учените вярват, че в бъдеще SOBA ще помогне на много пациенти да диагностицират заболяванията в ранните стадии.

Превод: GlasNews