Сред усложненията на фона на остра респираторна вирусна инфекция (ОРВИ) най-често се развива бактериална и вирусна пневмония. Основните симптоми се появяват на третия ден след заразяването. Вирусната пневмония често се развива поради инфекция на горните дихателни пътища и е придружена от висока температура, недостиг на въздух, кашлица, храчки и дихателна недостатъчност. На фона на остри респираторни вирусни инфекции може да се развият опасни усложнения като менингит, енцефалит, гломерулонефрит и дори сепсис – инфекция на кръвта с бактериални патогени.
Ангината уврежда сърцето: без антибиотици няма да минеАнгината може да се развие и като усложнение на ОРВИ. Това е много често срещано и добре известно заболяване. Симптомите на ангината са много подобни на грипа: висока температура, болки в тялото, главоболие, втрисане или треска, зачервяване на гърлото. Дори при неусложнено протичане болестта продължава най-малко две-три седмици. Въпреки това, подобно на грипа, самата тя е опасна поради усложненията си. Най-честите са: миокардит (възпаление на сърдечния мускул), ревматизъм, нефрит (възпаление на бъбреците) и др. Ситуацията е характерна за тези, които имат понижен имунитет, особено през студените месеци.
Ето защо, ако развиете ангина, не си струва да се самолекувате, а да потърсите помощ от лекар. Само специалист може да прецени как и с какво да се лекувате. В крайна сметка формите и типовете ангина са различни, чак до тежки язвени и гангренозни видове.
При това едновременно с ангината може да се развива и такова сериозно инфекциозно заболяване като дифтерия. Днес в нашата страна тази патология става все по-разпространена не само при деца, но и при възрастни. А процентът на смъртност от нея е доста висок. Не е лесно дори и за лекар с много опит да направи разграничение между една „обикновена” ангина и дифтерия: точна диагноза може да бъде направена само след посявка на проба от сливиците.
А ако се установи диагнозата „ангина“, е по-добре да се лекувате у дома. Усложненията като ревматичен миокардит и нефрит обикновено се развиват при тези, които са изкарали ангината „на крак”. И тъй като причинители на ангината не са само вируси, но и бактерии, за да се излекувате, ще трябва да приемате антибиотици. Но какви точно, каква да е дозировката им, колко често и колко време да ги приемате може да прецени само лекар.
Ултравиолетовото облъчване на сливиците и на задната фарингеална стена дава добър ефект при ангина.
Вирусният тонзилит може да удари бъбреците, белите дробове и черния дробСпомагателни средства
Тъй като огнището на възпаление е в гърлото, в този случай може да ви помогнат и домашни методи за лечение. Гаргарите с разтвори на сода, сол, екстракт от лайка, фурацилин са ефективни. Можете да ги правите по няколко пъти на ден. Също така – гаргара с топла вода и мед (1 супена лъжица мед на чаша вода), инхалации с топла вода със сода и т.н. При ангина помага и прополисът: дъвчете бавно зърната след хранене.
Направете си и противовъзпалителна билкова настойка
Рецепта: смесете по 2 супени лъжици звъника и лайка, по 3 супени лъжици лавандула и чистотел. Три супени лъжици от добре смесените билки залейте с един литър вряла вода, оставете да се запарва 40 минути. Правете гаргара с топлата настойка до 10-12 пъти на ден, в тежки случаи – на всеки 30 минути. След гаргарата приемете от настойката и вътрешно: по 1 супена лъжица, няколко пъти на ден.
Едно от усложненията на грипа е вирусният тонзилит. Това е особен вид възпаление на подчелюстните сливици, което най-често се развива след грип. Причинителите му са вируси, които са проникнали в носоглътката и са причинили възпаление в небните сливици. Както е известно, сливиците предпазват организма от инфекции, но в резултат на развитието на възпалителни процеси те губят тази си функция. По-късно към вирусната инфекция може да се насложи и бактериална – тя провокира развитието на бактериален тонзилит.
Децата са по-податливи на това заболяване, тъй като тяхната имунна система все още не се е оформила. В началото симптомите на грипа и ОРВИ са по-изразени. Но с по-задълбочено изследване на гърлото се открива възпаление на сливиците и налепи по тях.
Симптомите на вирусния тонзилит са почти същите като тези при ангината: остри болки в гърлото, зачервяване, подути лимфни възли, налеп по сливиците, висока температура. Ако не предприемете мерки още при проявата на първите признаци на заболяването, инфекцията ще проникне дълбоко в организма, което повишава риска от други усложнения: бронхит и пневмония. Ако в този случай не се лекува правилно, болестта може да премине в хронична форма: ще се появят сериозни проблеми с работата на черния дроб, бъбреците и сърцето.
В този случай е необходимо внимателно да ви прегледа специалист, като обърне особено внимание на състоянието на назофаринкса и лимфните възли. Трябва да си направите кръвни изследвания, да ви вземат намазка, да си направите ЕКГ на сърцето. Трябва да се консултирате с инфекционист и алерголог. Лечението на вирусния тонзилит в голяма степен трябва да е насочено към отстраняване симптомите на грипа, ОРВИ или други възпаления, дали тласък на заболяването.
В основата на лечението са противовирусните препарати. Антибиотиците нямат място тук – прилагат се само при бактериален тонзилит. Ако терапията е проведена правилно, симптомите ще отзвучат – както на тонзилита, така и на основното заболяване. В последно време голяма ефективност показва лечението с лазер.
Фарингитът и ларингитът намаляват слухаСпомагателни средства
Противовъзпалителни билки за гаргара: жълт кантарион, дъбови листа, листа от диви ягоди, чистотел – по 2 супени лъжици. Залейте 3 супени лъжици от билковата смес с литър вряла вода, оставете да се запарва 40 минути. Правете си гаргара с отварата до 10 пъти на ден и приемайте вътрешно по 2 супени лъжици, до 10 пъти на ден. Може да се използва отварата и за инхалация.
Въпреки това при продължително възпаление на сливиците и особено при появата на усложнения на хроничния и вирусен тонзилит сливиците ще трябва да се отстранят.
Болката в гърлото може също така да сигнализира, че е започнало и възпаление на стените на фаринкса и ларинкса. Възпалението на фаринкса се нарича фарингит, а на ларинкса – ларингит. Тези заболявания са последица от закъсняло лечение на грипа. Те често се комбинират едно с друго или с ангина. Основните симптоми са болка при преглъщане, драскане и сухота в гърлото, както и постоянно желание за кашляне. Ако възпалението е тежко, може да се появи дрезгав глас, а понякога пълната му загуба. Когато възпалението се разпространи в евстахиевите тръби, които свързват фаринкса с ухото, слухът се влошава и може да възникнат болки в ухото.
Лечението на фарингита е същото като при ангината – с антивирусни лекарства. Прави се и гаргара (включително с 10% солен разтвор), инхалации, приемане на много течност за отстраняване на микробните токсини.
Спомагателни средства
Смес от билки: вземете 4 супени лъжици агримония от аптеката, горски слез, както и 100 г черен касис и 100 г мед. Билките се сваряват, запарват се и настойката се прецежда. Добавете към нея плодовете и меда и оставете да настоява 7 дни на тъмно място. Вземайте по 1 супена лъжица, 3 пъти на ден. Използвайте я и за инхалации. Правете си гаргара на гърлото до 6 пъти на ден.
Друга билкова смес: вземете 4 супени лъжици евкалипт, лайка и мащерка, градински чай. Залейте 3 супени лъжици от сместа с литър вряла вода. Оставете да се запари. Вземайте по 2 супени лъжици от отварата по 6 пъти на ден, а между дозите си правете гаргара с нея. Преди лягане – направете инхалация. При сухо и възпалено гърло за инхалациите добавете 1 супена лъжица слънчогледово олио. След инхалациите поне един час не излизайте навън.
Милена ВАСИЛЕВА