Неотдавнашно проучване на учени предостави първата представа за това как мозъкът "премахва отпадъците" по време на неспокоен сън, подчертавайки критичната роля на норепинефрина, кръвния поток и цереброспиналната течност (CSF) в активирането на глимфната система. Тази система играе ключова роля в изчистването на тялото от токсични протеини като амилоид и тау, които са замесени в невродегенеративни заболявания като болестта на Алцхаймер и е доказано, че са неблагоприятно повлияни от популярното хапче за сън, пише Knowridge.

Резултатите от проучването, публикувано в списанието Cell, подчертават възстановителната сила на съня, хвърляйки светлина върху значението му за дългосрочното здраве на мозъка. По време на сън мозъкът превключва вниманието от обработка на външни стимули към вътрешна поддръжка, като премахване на отпадъците.

Д-р Майкен Недергаард, съ-ръководител на изследването от университета в Рочестър, смята, че този механизъм за самопочистване може да е причината сънят да има дълбок възстановяващ ефект. Проучването е установило, че норепинефринът организира синхронизирани бавни вълни, известни като микровъзбуда, по време на не-REM сън.

Тези вълни стимулират вазомоцията, при която кръвоносните съдове ритмично се свиват и улесняват движението на CMP през глимфатичната система, като ефективно измиват мозъчните отпадъци. За да изследват мозъците на свободно движещи се мишки, учените са използвали иновативни изследователски методи, които отбелязват отклонение от предишни проучвания, използващи анестезия. Усъвършенствани методи, включително фотометрия с поточни влакна, направили възможно разбирането на естественото взаимодействие между норепинефрин и глимфната активност. Според Натали Хауглунд, водещият автор на изследването, тези резултати са позволили да се преодолее значителна празнина в разбирането на нощната активност на органа.

Проучването също така разглежда ефектите от популярното средство за сън золпидем, разкривайки потенциални рискове. Въпреки факта, че лекарството ефективно предизвиква сън, то нарушава естествените колебания на норепинефрин, пречи на работата на глимфатичната система. Това смущение кара учените да се притесняват от дългосрочната употреба на сънотворни, тъй като те могат да попречат на процеса на изчистване на мозъка, потенциално увеличавайки риска от неврологични разстройства.

В допълнение към разбирането на по-точните последици от употребата на определени лекарства, изследването отваря пътя за разработване на терапии, насочени към динамиката на норепинефрина, за да се подобри качеството на естествения сън, без да се нарушават неговите възстановителни функции, смятат авторите. Този подход може да бъде от полза за хората с нарушения на съня, като предлага решения, които защитават здравето на мозъка и осигуряват по-добра нощна почивка.

Превод: GlasNews.bgСнимка: pexels.com