На 29 септември отбелязваме Световния ден на сърцето. По този повод проф. д-р Димитър Петков, директор на УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков”, коментира как да пазим сърдечно-съдовата си система.
„Превенцията е изключително важно. Днешният ден има точно този смисъл – да отидем на лекар. Да си измерим кръвното налягане, да видим дали имаме рискови фактори – диабет, високо кръвно, наднормено тегло, стрес и обездвижване съпроводено. Тези неща съпроводени с алкохол и тютюнопушене дават тласък на атеросклерозата, която води до инфаркт”, обясни д-р Петков.
По думите му хората над 50-годишна възраст е добре да избягват месата, особено червените и да наблягат повече на риба.
„Месото води до увеличаване на холестерола и триглицеридите в кръвта. Те водят до плаки по кръвоносните съдове, а това до тромби и съответно до инфаркти или инсулти”, поясни той в ефира на Нова. И допълни, че е добре да спим по 7-8 часа на нощ и да правим по 10-12 хиляди крачки на ден. По думите му COVID-19 нанася много щети на сърдечно-съдовата система.
Прочетете още
- 13:00 Български тираджии: Взривиха инкасо кола насред път в Италия ВИДЕО
- 14:45 Нови детайли от огледа в Петрохан: бележки за „извисяване чрез сексуални практики"
- 15:42 Случаят „Петрохан" излезе извън България: Reuters и световните медии вече пишат за мистерията
- 12:02 Баба и дядо отглеждат сами своите внуци, имат нужда от подкрепа