Да, до голяма степен това е така, казват специалистите и поясняват, че не всеки, който страда от хроничен хепатит В, има нужда от лечение. Приемането на лекарства се назначава само в случаите, при които се е стигнало до поражение на черния дроб. Всички знаем, че хепатитът всъщност е възпаление на черния дроб. Към днешна дата е известно, че заразяването с хепатит В може да се случи чрез различните течности в организма, като слюнка, сперма, секрети от маточната шийка. Хепатит В поразява черния дроб, предизвиквайки неговото възпаление и нарушаване на функциите му. Но понякога инфекцията се проявява толкова слабо, че не се разпознава като болест.
Най-обичайните симптоми са: жълтеница; общо неразположение; болки в стомаха; обрив, който понякога се съпровожда със сърбеж. Въпреки че повечето хора оздравяват след тази форма на хепатит, без сериозни увреждания на черния дроб, приблизително при един от 10 души се развива хроничен хепатит или човекът става носител на вируса. Традиционните методи на лечение на хепатит В включват полупостелен режим, диета и обилно приемане на течности. При хроничен хепатит е необходима диета с достатъчно съдържание на белтъчини и витамини, особено тези от група В и витамин С.
Народни рецептиТерапията трябва да започне с използване на сок от чесън и цвекло, сироп от лук, сок от земна ябълка, като тези народни средства се редуват през ден.
• Сокът от 2 главички чесън се смесва със сока от 2 лимона. От тази смес се приема по една чаена лъжичка, 2 часа след ядене. 10 минути след това пийте сок от цвекло - той трябва да се разреди с вода в равно съотношение. Най-точната мярка е една трета чаша сок и една трета чаша гореща вода. Приема се два пъти на ден след ядене. Курсът на лечение е един месец.
• След това се препоръчва смес от сироп от лук и земна ябълка. За такова лечение е необходимо да вземете 1,5 кг кромид лук, като добавите към него 3 чаши захар и сложите във фурната. Дръжте дотогава, докато сиропът придобие жълта окраска. Прецедете и приемайте по една супена лъжица на гладно. 10 минути след това изпийте 100 мл прясно приготвен сок от земна ябълка. След 15 минути можете да закусите. Повторете процедурата още веднъж в същия порядък вечерта преди ядене. Курсът на лечение е два месеца.
• Настойка от пъпки и листа на бяла бреза. Една супена лъжичка пъпки и 2 супени лъжици листа се заливат с половин литър гореща вода, като сместа престоява 2 часа. Добавя се щипка сода и се пие по половин чаша, 4 пъти на ден преди ядене.
• При остър хепатит В приемайте настойка от мляко с корени от растението планински очиболец, нарича се още бутурак. За целта една супена лъжица от суровината престоява 2 часа в чаша горещо мляко - в термоса. Пие се по една трета чаша, 3 пъти на ден преди ядене.
• Както при остър, така и при хроничен хепатит В наред с настойката от планински очиболец, приемайте отвара от царевична коса. Приготвя се така: 3 супени лъжици смляна суровина ври 30 минути в половин литър вода в емайлиран съд. Престоява 2 часа и се пият по 2 чаши на всеки 3 часа.
Важно е да се отбележи, че при хепатит В, както и при другите заболявания на черня дроб, на жлъчния мехур и задстомашната жлеза, е задължително болните да се придържат към определена диета. На болните се препоръчва да изключат от менюто си консерванти, твърди мазнини, пресен хляб, месни и рибни бульони, мазни видове месо, патешко и гъше месо, черен дроб, бъбреци, мозък, повечето колбаси, пържени яйца, спанак, киселец, репички, зелен лук, чесън, бобови продукти, гъби, мариновани зеленчуци, лютиви и мазни закуски, консерви, пушени продукти, шоколад, кремове, сладолед. Необходимо е да се увеличи в ястията ви количеството съединителна тъкан, витамините С и Е, както и микроелементите.
Традиционният ежедневен състав на менюто е следният: 100-120 г белтъчини; 80-90 г мазнини, като половината трябва да бъдат растителни и 400-500 г въглехидрати. Разрешава се пшеничен хляб, но пълнозърнест, ръжен “от вчера” или леко сух хляб. Наблягайте на ястия от не мазно месо, без сухожилия, ако е птиче - без кожата. Говеждото, свинското, заешкото, кокошето и пуешкото месо се разрешава само варено и след това запечено. Можете да си позволявате без ограничения не мазни видове риба, но пак варена, след което запечена. А също така мляко, както и обезмаслена извара.