Навици от ежедневието, които едва ли сте подозирали, могат да допринесат за заразяване с коронавирус.
Освен пушенето, в риск от К-19 може да ви постави и вашата брада, любовта ви към бързата храна или пък спането под климатик, пише руския сайт газета.ру.
Американските центрове за контрол и профилактика на заболяванията препоръчват мъжете да си бръснат брадите по време на пандемия, тъй като увеличават риска от инфекция с коронавирус.
Според изследванията маска, поставена на брада или мустаци, увеличава риска от инфекция 1000 пъти, тъй като не приляга добре на лицето. Освен това, според лекарите, косата на лицето не може да действа като филтър за инфекция, тъй като има недостатъчна плътност.
Учените подсилиха своите открития с диаграма, която показва как на лицето се поставя медицинска маска или респиратор, в зависимост от вида на брадата. Както се оказа, в повечето случаи техните защитни свойства просто се губят, съобщава от Daily Mail.
От 36 „прически“, подбрани за брадата, експертите смятат за подходящи при употреба на маска пандемия само 12. Подчертават например, че „козята брада“ и подковообразните мустаци заемат гранично положение, тъй като при желание могат да бъдат поставени под маска.
Според Daily Mail, методът за подстригване на косата по лицето „под маската“ вече е използван по-рано в историята. Най-яркият пример за мъж с такива мустаци е Адолф Хитлер. Войникът Александър Мориц Фрей, който е служил с него в ранните му години, пише в спомените си, че по време на Първата световна война на Хитлер е заповядано да си обръсне мустаците, за да успее да се побере под респираторна маска. Въпреки това, по време на военните действия той толкова бил свикнал с тях и с формата им, че решил да ги запази.
Пушачите са следващ риск за К-19, защото улесняват заразата с хроничните си заболявания от цигарите (например хроничен бронхит, ХОББ), които драматично засягат всички дихателни пътища и защитния механизъм на белите дробове. Според американски и руски пулмолози дълбочината на промените в тялото на пушачите предизвиква мутация на имунните клетки и така намалява имунитета им. В тялото на повечето пушачи се произвежда допълнителна слуз, която запушва още повече белите дробове. Те също мутират имунните клетки. Тази е и причината по-лесно да се заразяват с вируси, обясняват изследователите.
Рискът от развитие на вирусни заболявания при вайпърите (пушачите на цигари с електронно устройство) все още не е достатъчно проучен. Според биолозите обаче използването на електронни цигари потиска активността на имунния и възпалителния отговор в клетките на носа дори повече от пушенето.
Търсенето на спасение от коронавирус в алкохола също не си струва, защото такива напитки влошават работата на клетките в тялото, включително имунните, вследствие на което след алкохолна интоксикация вирусът прониква в тялото на човек много по-лесно.
Единственото, за което алкохолът може да бъде полезен, е дезинфекцията на ръцете и повърхностите, но с мярка, защото например човешката кожа може да се напука и накърни, пише "24 часа".
Добре е в пандемията да премахнете от менюто си сладкиши, сушени плодове, зърнени храни, захар и други бързи въглехидрати, съветват диетолози. Също - пушени меса, пържени храни и бърза храна. Тези продукти те наричат просто "смърт за имунната система", защото унищожават човешката микрофлора, а тя е нашата "армия" за защита срещу вируса, обясняват те.
Обратното - продукти с витамин D са сред най-необходимите, когато всички седим вкъщи и не можем да го приемаме в необходимите количества от слънцето. Съдържат го черен дроб на треска, яйца, мазна риба. Останалата част от витамините си набавяме чрез по-цветни плодове и зеленчуци, разнообразна диета.
Препоръките са да пием достатъчно вода, за да се предпазят лигавиците и дихателните пътища от изсушаване, което пък улеснява навлизането на вируси в тялото.
Карантината не е храна и сън, предупреждават специалисти. Според тях общото количество храна трябва да се намали във времето на социална изолация за сметка на движението.
Все повече се говори и за рисковете при използване на стайни климатици. Оказва се, че те повишават риска от зараза с коронавирус, защото спомагат за поддържане на високи концентрации на инфекциозен аерозол особено при т.нар. сплит системи. Затова трябва да се изключват там, където обикновено се струпват много хора - например магазини и аптеки. Не си струва да ги използвате и у дома: ако има дори и най-малко съдържание на инфекция във въздуха, климатиците просто ще го изпреварят без филтриране, съветват специалисти.