Инфаркт, сърдечен арест – това са почти едно и също нещо, нали?
Не съвсем. Макар и двете състояния да засягат сърцето, те всъщност са две напълно различни състояния, с различни причини, симптоми и начини на лечение.
Един прост начин да разграничим двете е да ги разглеждаме като проблем с „тръбите“ срещу проблем с „електричеството“, както ще обясним по-долу.
Инфаркт
„Проблемът с тръбите“ се отнася до инфаркта на миокарда. Той настъпва, когато до сърдечния мускул не достига достатъчно кръв или кислород през коронарните артерии – кръвоносните съдове, които снабдяват сърцето с богата на кислород кръв.
Обикновено причината е запушване на артерията, най-често в резултат на коронарна болест на сърцето. При това състояние се натрупват мастни отлагания по стените на коронарните артерии, известни като атерома. Тези отлагания могат да се отделят от стената на съда, което задейства образуването на кръвен съсирек, способен да блокира притока на кръв.
По-рядко инфарктът може да бъде причинен от:
- рязък спад в нивата на кислород в организма (хипоксия),
- употреба на стимуланти като кокаин или амфетамини,
- или от спонтанна дисекация на коронарна артерия – внезапно разкъсване на стената на артерията.
При всички тези случаи резултатът е един и същ – сърцето не получава необходимия кислород, което води до увреждане и загиване на част от сърдечния мускул. Това влошава способността на сърцето да функционира нормално.
Симптоми на инфаркт
Те могат да включват:
- усещане за силна тежест или болка в гърдите, която не отшумява в покой и може да се разпространи към раменете, врата, ръцете или челюстта,
- изпотяване,
- задух,
- гадене,
- учестен или неправилен пулс,
- замайване или припадък,
- необяснима слабост или умора.
Симптомите могат да варират при различните хора, а при някои изобщо да липсват – това е т.нар. „тих инфаркт“, който се предполага, че се случва при около 1 на всеки 3 до 5 инфаркта.
Дори човек да не подозира, че е получил инфаркт, вредата за сърцето е реална.
Лечение
Незабавното лечение на инфаркт може да включва:
медикаменти, които:
- облекчават работата на сърцето,
- разграждат съсиреци или
- предотвратяват образуването на нови,
- кислородна терапия.
На по-късен етап е възможно и хирургично лечение, чиято цел е да се възстанови нормалният приток на кръв към сърцето.
Сърдечен арест
Ако инфарктът е „проблем с тръбите“, то сърдечният арест може да се разглежда като „проблем с електричеството“.
Честотата и ритъмът на сърдечния ни пулс се контролират от електрически сигнали, които предизвикват свиване на сърдечния мускул и изпомпване на кръв. Когато тази електрическа система не работи правилно, сърцето започва да бие неравномерно или неефективно. Това състояние се нарича аритмия, и може да доведе до пълно спиране на сърцето – то вече не изпомпва кръв, и това представлява сърдечен арест.
Част от объркването между инфаркт и сърдечен арест вероятно идва от това, че инфарктът може да доведе до сърдечен арест. Това се случва, когато увреждането, причинено от инфаркта, предизвика аритмия – но това далеч не е единствената възможна причина.
Други състояния и медицински обстоятелства, които могат да нарушат сърдечния ритъм, включват:
- кардиомиопатия – група заболявания, при които сърдечният мускул може да се уголеми, отслабне, удебели или втвърди;
- вродени сърдечни заболявания или дефекти;
- значителна загуба на кръв;
- свръхдоза от наркотици;
- електрошок.
В някои случаи, като този на звездата от NFL Дамар Хамлин през 2023 г., причината може да бъде и силен удар в областта на гърдите.
Независимо от причината, сърдечният арест е изключително сериозен.
Когато сърцето спре да изпомпва кръв, цялото тяло остава без кислород, а това означава, че жизненоважни органи като мозъка и белите дробове престават да функционират. В такъв случай човек бързо губи съзнание, започва да въздъхва за въздух или спира да диша, и няма пулс.
Ако не се окаже незабавна помощ, сърдечният арест е фатален.
Обикновено лечението започва с кардиопулмонална ресусцитация (CPR) – натиск върху гръдния кош, за да се възстанови кръвообращението, докато пристигне дефибрилатор. Това е апарат, който изпраща електрически импулс към сърцето, с цел да рестартира електрическата му система и да го върне към нормална функция.
Накратко
Разбирането на разликата между инфаркт и сърдечен арест е от ключово значение, защото помага на медицинските специалисти да приложат най-подходящото лечение.
И двете състояния обаче са спешни и изискват незабавна намеса.
Ако подозирате, че някой получава инфаркт или сърдечен арест, най-важното нещо е незабавно да се обадите на спешна медицинска помощ.
Дори линейката да не може да пристигне веднага, операторите ще ви инструктират какво да направите. При съмнение за сърдечен арест това може да включва компресии на гръдния кош (CPR), а ако наблизо има автоматичен външен дефибрилатор (AED), той също може да се използва. Такива устройства често са означени в обществени пространства.
Превод: GlasNews.bg
Прочетете още
- 19:45 Кой е Пейо? Мъжът, който блокира Пловдив, за да бъде чут
- 16:00 Мъжът, чието куче бе убито от немските овчарки на Лечков: Прокуратурата не видя престъпление
- 12:00 Жена в инвалидна количка: Днес градският транспорт не работи. Трудно е, нали?
- 15:07 Гневен шофьор развали сутринта на пътничка в автобус в Търново