Търсят се поне 20 хиляди стари акумулатора, които да бъдат предадени за рециклиране, а с парите да се купят 100 автоматични дефибрилатора, които да бъдат поставени на оживени места в цяла София. Това може да спаси живота на мнозина и със сигуност ще увеличи шансовете на човек, изпаднал в сърдечен арест, да оцелее.
Кампанията е на фондация "Първите три минути" и не е нова, но продължава с по-голяма цел - да има повече такива устройства у нас и населението да бъде подготвено за такава ситуация, за да може да реагира адекватно, разказа пред Dir.bg Марияна Манушева, председател на организацията.
Всъщност дефибрилаторите са разработени да бъдат използвани от неподготвени хора, които нямат медицинско образование и не правят ежедневно такава реанимация. В критична ситуация тези хора да могат да реагират адекватно и бързо, обяснява Манушева.
"Самото устройство дава гласови, текстови, понякога и картинни инструкции, стъпка по стъпка как да се действа. Започва от самото обаждане до телефон 112 и преминава през целия алгоритъм за спасяване. Дава и обратна връзка за това, дали човек се справя добре. Например при сърдечния масаж има специфично устройство, което се поставя върху гърдите, и когато човек прави притисканията, то дава инструкции: по-бързо, по-бавно, по-дълбоко, по-плитко.
По този начин автоматичният дефибрилатор се явява не просто средство за електрошок, но и пълен асистент в спасяването на човек със сърдечен арест. Така че дори с много кратко обучение, всеки би могъл да се справи с такава ситуация. Дори дете, което физическо е годно да направи адекватно притисканията на гръдния кош, би могло да се справи", разказва тя.
У нас вече има хора, обучени да използват такива дефибрилатори. От фондация "Първите три минути" са организирали такива обучения, които завършват с издаване на сертификат, признаван в целия свят. Така например над 300 преподаватели от област Благоевград умеят да работят с автоматичното устройство, както и над 40 служители на Столичния инспекторат.
А първият дефибрилатор е бил поставен във фоайето на Физическия факултет на Софийския университет. По-късно е осигурен такъв в сградата на Българския червен кръст, а в Пловдив има цели 8 устройства, разположени в болници, поликлиники и в сградата на общината.
"За човек това може би изглежда не малка сума, но идеята не е тези дефибрилатори да бъдат купувани за лична употреба и сам човек да ги разнася със себе си. Идеята е, че това е част от екипировката за оказване на първа помощ в една сграда. Ако видите колко струват пожарогасителите в една сграда, всъщност това не е голяма цена за спасяването на човешки живот", смята Марияна Манушева.
Кампанията продължава, като целта е да се съберат средства за още 100 такива дефибрилатора, които да бъдат поставени на различни места в столицата и страната.
В рамките на кампанията ще бъдат обучени и още 1000 души как да използват автоматичните дефибрилатори при нужда.