На работа стоите на разстояние от кихащите колеги, за да не се разболеете. Но какво ще стане, ако вашият дом се превърне в място на най-голямата колекция от бактерии в момента? Ами ако цялото семейство вече е болно освен вас? Неизбежна ли е болестта? Имунологът Джейсън Тетро от Канада твърди, че дори когато всички са болни, можете да останете здрави, като следвате прости правила.

Не докосвайте лицето си с ръце

В научното списание The Conversation Tetro пише: „По принцип ние влизаме в контакт с грипния вирус по различни начини“. Но дори и пряк контакт с пациента, например, по време на разговор, когато бактериите се предават по въздушно-капков път, се явява по-малко заразен път, отколкото заразяването от непряк контакт посредством замърсяване. Става въпрос за случаите, когато докосвате повърхността, върху която са разположени микроби.

Затова имунологът съветва колкото е възможно по-малко да докосвате лицето си с ръце, тъй като по този начин през лигавиците причинителят на инфекцията навлиза в тялото.

Гладете често прането и дрехите си 

Грипните вируси са доста устойчиви, попадайки на повърхността, могат да се задържат върху тях до два дни. В този случай ще ви помогне следното: мийте и избърсвайте повърхностите по-често и дезинфекцирайте обикновени предмети, като дистанционното управление за телевизор.

Съвет на имунолога: Гладете бельото и дрехите си по-често. Парата е отлично средство срещу вируси, гъбички и бактерии.

Измийте и дезинфекцирайте ръцете си

Класически съвет: мийте ръцете си по-често. Това ще помогне на здравите хора да не се заразят, а на вече болните да не разпространяват вируса. Ако член на семейството е повален от грип или стомашно-чревния вирус, също така е полезно постоянно дезинфекциране на ръцете със специален почистващ препарат за ръце.

Съвет на имунолога: по време на заболяване на някой от семейството си струва да дезинфекцирате ръцете си дори след като сте ги измили.

Проветрявайте по-често

Свежият въздух подобрява нивото на влажност в помещението, а това има благоприятен ефект върху дихателните пътища на пациента. Освен това редовното проветряване намалява вероятността от заразяване на други членове на семейството.

Съветът на имунолога: най-добре е да поддържате влажността в помещението 40 - 60%.

Покрийте устата си с ръка

Става дума не само за добрите обноски, но и за здравето на другите: когато болен кашля или киха, трябва да покрие устата и носа си с ръка или по-добре с носна кърпа. Това ще помогне за предпазването на други хора от вируси.