Миналото лято ухото ми започна да ме сърби и да ме боли много след плуване. Как мога да го избегна тази година? Ако си задавате този въпрос, то задължително прочетете следващите редове, за да избегнете това нещо да се случи и това лято.

Ухото на плувеца (външен отит) е инфекция на ушния канал, която може да засегне любителите на водата и всеки друг, който се поти, къпе се или просто живее във влажен климат.

Близо 1 на 10 души ще преживее пристъп на тази инфекция през живота си. Лятото, не е изненадващо, е най-подходящото време за ухото на плувеца. Както децата, така и възрастните могат да се разболеят от ухото на плувеца, а тези, които са имунокомпрометирани, имат диабет или други съпътстващи заболявания, са изложени на по-голям риск както от заразяване, така и от усложнения.

За да не се бърка с досадното усещане за задържана вода в ухото, острото „ухо на плувеца“ бързо ще привлече вниманието ви. „Изключително болезнено е“, каза д-р Сапна Сингх, педиатър и главен медицински директор в Тексаската детска педиатрия в Хюстън. „Виждала съм тийнейджъри да идват със сълзи.“ Ушният канал може да се сърби и подува, да изпуска течност или да има неприятно миришещ секрет.

Добрата новина: С капки за уши, отпускани с рецепта, повечето хора започват да се чувстват по-добре в рамките на няколко дни. Въпреки това лекарите препоръчват да не допускате вода в ушния си канал в продължение на седмица или повече, в зависимост от това колко тежка е инфекцията.

Ако не се лекува, могат да възникнат усложнения, включително хронично ухо на плувец и в по-редки случаи инфекция, която се разпространява извън ушния канал.

Комбинацията от влага, задържана някъде в ушния ви канал, съчетана дори с малко нараняване, може да предизвика „ухо на плувец“, каза д-р Малъри Реймънд, лекар по уши, нос и гърло – или УНГ – в клиниката Майо в Джаксънвил, Флорида. Една драскотина от нокът може да е достатъчна, за да увреди деликатната кожа на ушния канал и да създаде входна врата за инфекция.

Бактериите – често срещани в джакузита, басейни и открити водоеми – са виновникът в повечето случаи. Въпреки името, можете да се заразите и без да плувате. Д-р Антъни Толизано, УНГ лекар в Националния военен медицински център „Уолтър Рийд“ в Бетезда, Мериленд, САЩ, често наблюдава случаи при своите пациенти, които използват слухови апарати, които могат да задържат малки количества вода.

Личният лекар обикновено може да диагностицира инфекцията, като обикновено лечението се извършва с антибактериални капки за уши. Ако не се почувствате по-добре след седмица или две, д-р Толизано препоръчва да се консултирате със специалист, за да се изключат други проблеми.

Макар и по-рядко срещани, гъбичките също могат да бъдат причина, особено в тропическите, влажни региони, каза д-р Джон Чо, УНГ лекар от Hawai'i Pacific Health в Хонолулу - така че е важно да проверите ухото си, за да сте сигурни, че получавате подходящо лечение.

За да избегнете „ухото на плувеца“ в бъдеще, предотвратявайте задържането на вода в ушните канали. Но ако ушите ви са влажни или сърбят, не използвайте памучен тампон, тъй като това може да създаде микропукнатини или да остави памучни влакна в ушния канал.

„Усеща се добре, нали? Но мисля, че това, което хората не осъзнават, е колко деликатна е всъщност тази кожа“, каза д-р Толизано

Почистването на ушите може също да наруши естествената им защита от инфекции: ушната кал. „Ушите се самопочистват“, каза д-р Чо. Ушната кал предпазва ухото от микроби и отломки.

Вместо това, за да подсушите безопасно ухото след като сте били във водата, д-р Реймънд каза: „Моят най-добър избор е да използвате сешоар.“ Тя препоръчва да използвате ниска температура и да държите сешоара на безопасно разстояние – обикновено поне 30 сантиметра от ухото ви.

За хората, които прекарват много време във водата, д-р Реймънд препоръчва изплакване на ушния канал със смес от вода, дестилиран бял оцет и медицински спирт, когато излизат от водата. Това ще премахне бактериите, ще възстанови естественото pH на ухото и ще помогне за изсушаването му.

Поддържането на устройства като слушалките чисти и редовното им сваляне – особено след тренировка с изпотяване – също може да намали риска от задържане на вода и последваща инфекция. Някои ограничени доказателства сочат, че тези, които редовно си почиват от слушалките и слушалките с уши, са по-малко склонни да развият „ухо на плувец“ в сравнение с тези, които са ги носили продължително време.

Според експерти, „ухото на плувеца“ обикновено е еднократен проблем. Но някои хора, включително тези с тесни ушни канали или състояния като екзема, които засягат кожата на ухото, могат да имат повтарящи се случаи. Много от пациентите на д-р Сингх, предразположени към инфекции, носят тапи за уши, самостоятелно или с шапки за плуване или ленти за глава за плуване, докато са във водата. За деца тя препоръчва консултация с педиатър, преди да се използват тапи за уши или капки за уши без рецепта.

Ако усещате дискомфорт или болка, които продължават повече от няколко дни въпреки превантивните мерки – или ако сте получили капки за уши с рецепта за плувческо ухо, но не се чувствате по-добре – свържете се с лекар. „Силната болка винаги е предупредителен знак“, каза д-р Реймънд. „Това е причина да ви прегледат ушите.“