Пластмасата, която изхвърляме или която използваме в ежедневието, отделя малки частици, които замърсяват околната среда и могат да преминат в човешкото тяло.

Те са открити както във въздуха, така и във водата, която пием, а също и в храни като готварска сол, риба или дори някои плодове и зеленчуци.

Тези микропластмаси имат вредни последици за здравето на хората и животните.

Известно е, че много от тях действат като агенти, нарушаващи функциите на ендокринните жлези и могат също да насърчат мозъчното и артериалното възпаление.

Последствие, което все още е малко известно, но върху което започват някои проучвания, е и връзката му с увеличаването на бактериите, резистентни към антибиотици.

Някои изследвания показват, че натрупването на микропластмаса в утайката от пречиствателните станции благоприятства по-голямото присъствие на бактерии с гени, които подобряват тяхната устойчивост към антибиотици.

Още по-скорошно проучване от Университета Накай, публикувано в Environmental Science & Technology, посочва, че този ефект може да се появи и в самите домове, поради наличието на пластмасови микрочастици в домакинския прах.

Супербактерии

Повишаването на резистентността към антибиотици е едно от големите предизвикателства на днешната медицина. Все повече и повече бактерии показват резистентност към широк спектър от антибиотици. Те са известни като супербактерии.

Досега основната причина за това увеличение е била прекомерната консумация на антибиотици, както поради прекомерното лечение, така и поради употребата им при селскостопански животни.

Антибиотиците, които се отделят чрез урината и изпражненията, когато се лекуваме, достигат до градските пречиствателни станции за отпадъчни води и след това в околната среда, благоприятствайки генерирането на резистентност в бактериите във водната среда.

Разпространението на пластмасови микрочастици в околната среда също може да играе роля.

В утайки от отпадъчни води се наблюдава, че присъствието на устойчиви на антибиотици гени в бактериите се увеличава там, където се натрупват микропластмаси.

По-устойчиви бактерии 

Проучване на Университета Райс, публикувано в Journal of Hazardous Materials през юни 2021 г., потвърждава това явление в частиците от полистирол.

Според изследователите тези микропластмаси не само натрупват замърсители и микроби, но също така осигуряват най-приветлива среда за плаващ генетичен материал, който дава на бактериите способността да устояват на антибиотиците.

Този плаващ генетичен материал се предава между бактериите благодарение на феномен, известен като хоризонтален трансфер на гени, който благоприятства разпространението на резистентност към антибиотици, което прави хората по-уязвими, когато става въпрос за борба с инфекциите.

Химическите съединения, освободени от тези микропластмаси, когато се разпадат, благоприятстват това хоризонтално генетично предаване.

Няколко месеца по-късно изследователите на Накай, водени от Лей Ванг, са искали да видят дали това явление може да се случи вътре в сградите, където също се натрупват все повече и повече микропластмаси.

Анализиран е домашния прах на десет жилища, в които са били открити до 21 вида микропластмаса.

Полиестерът и найлонът са били двете най-разпространени микропластмаси.

В колониите от бактерии, присъстващи в този натрупан прах, са били открити до 18 гена, свързани с по-голяма резистентност към антибиотици.

Бактериалните колонии в домашен прах, замърсен с микропластмаса, се различават от тези в домашния прах без микропластмаса и в тях са открити повече гени, свързани с антибиотична резистентност.

Редовно почистване и ограничаване на пластмасата

Изследване, проведено от Университета в Сидни, предупреждава, че най-изложени на тези микропластмаси у дома са малките деца, защото когато прекарват повече време на земята и насочват повече пъти ръцете към устата ги вдишват и поглъщат в по-голямо количество, пише puls.

Изследователите от това проучване са взели 32 проби домашен прах в австралийски домове и са установили, че 39% от частиците, отложени в праха, са влакна, получени от петрол.

Този процент се е увеличил значително при подове с мокет в сравнение с голите подове.

Честото използване на прахосмукачка, от своя страна, е помогнал за намаляването му.

Друг начин да намалим присъствието на микропластмаса в дома е да избягваме пластмасата в ежедневните предмети и синтетичните тъкани.