Периодичното гладуване влияе на състава на чревния микробиом и поведението ни при хранене.
Здравословният състав на микроорганизмите в чревната микрофлора може да допринесе за хомеостазата и поддържане на здравословно тегло. Когато в нея виреят обаче повече вредни микроби, това може директно да повлияе на мозъчната дейност. В този случай може да се промени начинът ни на хранене – засягат се части от мозъка, свързани с пристрастяване и преяждане.
В ново научно проучване се разглежда как форма на периодично гладуване влияе на чревния микробиом и връзката му с мозъка. Наблюдавано е как IER – режим на хранене, при който се редуват няколко дни периодично гладуване с няколко дни стандартен начин на хранене – действа за намаляване на излишните килограми. Доброволците са наблюдавани за срок от 62 дни.
Резултатите показват, че този режим спомага за спадането на килограми с около 7,8% при индекс на телесната маса между 28 и 45. Сочи се за спад в стойностите на кръвно налягане, холестерол, както и подобряване на функцията на черните дробове.
При IER се променя и мозъчната активност – наблюдават се промени в дейността на части на мозъка, свързани с апетита и пристрастяването, пише puls.
IER допринася промяна на състава от микроорганизми в чревния микробиом – установени са повишени нива а бактериите Faecalibacterium prausnitzii, Parabacteroides distasonis и Bacterokles uniformis, както и спад на Escherichia coli. Тези промени съответстват на промените в мозъка – E. coli, редом с някои други бактерии са отрицателно свързани с частта на мозъка, която отговаря за самоконтрола и волята, а бактерии като P. distasonis помагат на тези области в мозъка, свързани с концентрацията и емоциите.
Връзката между мозъка и червата се нарича и ентерална нервна система. Тя е причината, когато сме силно разтревожени или уплашени, да изпитваме дискомфорт в областта на корема, или да сме раздразнителни и нетърпеливи, когато сме гладни. Това означава, че за да поддържаме доброто здраве на мозъка, трябва да се грижим и за стомашното си здраве – здравословното и разнообразно хранене допринася обогатяването на чревния микробиом с полезни бактерии. Храни, богати на омега-3 мастни киселини или фибри, са препоръчително за поддържане на здравето на чревната екосреда.