Мигрената не е обикновено главоболие, което отшумява след като пием хапче за глава. Тя е състояние, което може сериозно да наруши ежедневието, работата и социалния живот. Интересно е, че една от най-често съобщаваните причини за появата ѝ са промените във времето. Според проучвания между 30% и 50% от хората с мигрена посочват атмосферните условия като причина за нея.
Някои хора изглежда са по-чувствителни към атмосферните промени, но все още не се знае защо.
Промените във въздушното налягане са сред най-често споменаваните причинители на мигрена. Например при приближаването на буря, когато атмосферното налягане спада, в черепа може да се получи лек дисбаланс в налягането спрямо околната среда. Това може да стимулира чувствителни към болка нерви, да предизвика възпаление и да активира процесите, водещи до мигрена.
Не само налягането играе роля. Резките промени в температурата, както застудяването, така и неочакваното затопляне, могат да нарушат вътрешния баланс на организма. Същото важи и за високата влажност или внезапните ѝ колебания. Всички тези фактори могат да отключват мигрената.
Научните теории разглеждат и други възможни връзки – като промени в нивата на серотонин, нарушения в начина, по който мозъкът обработва сетивните сигнали, или системни възпалителни реакции. Всички тези процеси могат да се влияят от околната среда, особено когато тя се променя рязко.
Въздушното замърсяване, яркото слънце, мълниите или силният вятър също могат да се превърнат в неочаквани причинители на пристъп на мигрена. Замърсители като озон и азотен диоксид са известни с това, че предизвикват възпаление на нервите, участващи в развитието на мигрената. При някои хора силната светлина също може да бъде особено дразнеща, вероятно заради повишената чувствителност към светлинни стимули в мозъка.
Всички тези климатични и атмосферни фактори създават допълнително напрежение върху мозъка ни. Реакциите към околната среда са индивидуални при всеки човек, но проучванията показват, че при част от хората с мигрена времето играе голяма роля.
И въпреки че не можем да контролираме какво ще бъде времето, има неща, които могат да помогнат да се справим по-добре с мигрената. Един полезен начин е да се записва кога се появяват пристъпите и какво е било времето тогава. Може да се използва обикновен тефтер или приложение на телефона. Така по-лесно се забелязват повтарящи се връзки и може да се подготовим по-добре за неприятните усещания, или поне да не бъдем изненадани, когато мигрената ни връхлети.
Важно е и да се спазва добър режим, който включва достатъчно сън, хидратация, редовно хранене и движение всеки ден. Когато тялото е в баланс, по-лесно понася външни влияния като промени в времето.
Ако навън е прекалено слънчево, влажно или ветровито, е добре да се остане вкъщи, ако е възможно. Слънчевите очила могат да помогнат за намаляване на дискомфорта. Могат да се използват и тапи за уши, които облекчават усещането при промени в налягането, пише puls.
Също така, специалистите препоръчват практики, които помагат за успокояване на нервната система. Такива са медитацията, дихателните упражнения или техники за релаксация. С времето те могат да направят тялото по-малко чувствително към неща, които не могат да се избегнат, като промените във времето.
При хора, при които времето почти винаги води до пристъп, може да е полезно да се вземе лекарство още преди времето да се развали. В такива моменти е добра идея да имаме под ръка малка аптечка с най-необходимите лекарства.