Пълната кръвна картина е кръвно изследване, което се използва за диагностициране или проследяване на някои състояния. То може да даде информация за това как лекарствата или медицинските състояния засягат организма и това какво е състоянието на имунната система. 

При изследването на кръвта се измерва количеството на червените кръвни клетки, хемоглобина (протеинът, който носи кислород в червените кръвни клетки), белите кръвни клетки и тромбоцитите. Също така изследването измерва размера на кръвните клетки. Заедно с пълната кръвна картина може да се назначи и намазка от периферна кръв, което дава повече информация за това как изглеждат кръвните клетки под микроскоп.

Назначаване на пълна кръвна картина с диференциално броене означава, че лабораторията брои всеки различен тип бели кръвни клетки и незрели (все още не напълно развити) кръвни клетки. Това дава повече информация за това какво се случва с различните клетки на имунната система.

По време на изследването специален компютър брои и разглежда размера на червените кръвни клетки (еритроцити), белите кръвни клетки (левкоцитите) и тромбоцитите. 

Как да интерпретираме резултатите от изследването?

Трябва да се има предвид, че има много фактори, включително неракови състояния, които могат да доведат до резултати, попадащи извън нормалния диапазон. 

Нисък брой на белите кръвни клетки. Някои лечения на злокачествени заболявания, главно химиотерапия, могат да понижат броя на белите кръвни клетки.
Раковите заболявания, които засягат кръвта, също могат да доведат до левкопения (намален брой бели кръвни клетки). Тези видове рак включват левкемия, лимфом и мултиплен миелом.

Високите и ниските резултати в диференциала на белите кръвни клетки. Наличието на резултати, които показват по-висок или по-нисък от нормалния брой на определени бели кръвни клетки, може да означава различни неща.
По-висок от нормалния брой лимфоцити или моноцити може да показва възможността за наличие някои видове рак. Някои видове рак и тяхното лечение могат да доведат до нисък брой неутрофили, състояние, наречено неутропения. Неутропенията може да увеличи рисковете от развитие на бактериална инфекция.

Нисък брой на червените кръвни клетки. Някои лечения на онкологични заболявания, като химиотерапия и лъчева терапия, могат да понижат броя на червените кръвни клетки. Това състояние е известно като анемия.
Загубата на кръв, или следствие от операция, или от някои видове и раковите заболявания, които засягат костния мозък, също могат да причинят или влошат анемията.

Пациентите, чийто брой на червените кръвни клетки падне твърде ниско, може да се нуждаят от кръвопреливане или лекарства, които да помогнат за повишаване на нивото им.

Нисък брой тромбоцити. Химиотерапията или лъчевата терапия, могат да понижат броя на тромбоцитите.
Раковите заболявания, които засягат костния мозък, също могат да намалят броя на тромбоцитите. Необичайно ниският брой тромбоцити се нарича тромбоцитопения, пише puls.

Хората с ниско ниво на тромбоцитите имат по-голям риск от сериозно кървене или поява на синини. Ако броят на тромбоцитите падне до много ниски нива, се провежда лечение с трансфузия на тромбоцити.