Китайски хирург изпълни първата в света мозъчна операция от разстояние, благодарение на 5G технология с пациент, който е бил на 3000 км от опериращия го доктор.
Д-р Линг Джъпей дистанционно е имплантирал невротрансмитер в мозъка на пациента си в събота, съобщават китайските медии. Хирургът е управлявал инструментите, намиращи се в Пекинската болница PLAGH от клиника в югозападен остров Хайнан, който е на 3000 км. Хирургът е казал, че операцията е продължила 3 часа и е завършила успешно. Пациентът е страдал от Паркинсон и е споделил, че се чувства добре след революционната операция.
21-годишна бременна жена претърпя жестока операция, но лекарите направиха чудо и... (СНИМКИ)
Докторът е използвал компютър, свързан с мрежата от следващото поколение 5G, която се развива от китайския гигант Хуавей. Новото устройство позволява връзка почти в реално време, твърди доктор Линг. „Можеш почти да усетиш пациент, който е на 3000 км разстояние”, каза той.
Настоящата 4G мрежа не позволява провеждането на хирургически операции заради видео лаг и забавяне на дистанционното управление. Новата технология изглежда, че е успяла да реши тези проблеми, казва хирургът.
Присадиха на жена бял дроб, но две години по-късно се случи непоправимото
Дистанционната хирургия може да позволи на хора от бедни райони или военни зони да получат помощ от доктори из целия свят. 5G направи своя дебют в дистанционната хирургия през януари, когато китайски лекар успешно оперира животински дроб в Медицинския университет във Фудзиен, докато той бе на югоизточния бряг на Китай.
Харесайте zdrave.to и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!
Прочетете още
- 11:00 Бисер загина, след като бе блъснат и оставен на пътя – близките настояват за справедливост СНИМКИ
- 09:14 Установиха самоличността на разчленения мъж, открит в Северния парк в София
- 12:00 Момиче успя да сгрее сърцето на непозната на 14 февруари
- 23:00 Дневен хороскоп за 15 февруари: Лъвове, внимавайте с думите си