Пикът на грипната епидемия започна. Ежегодно, от края на декември до края на януари в северното полукълбо активно циркулират грипните вируси, които са причина за повишена заболяваемост от грип в този период. Профилактиката в борбата с грипа е най-важната и ефективна мярка за предпазване от заболяване. Тя включва ежегодна имунизация и спазване на противоепидедмични мерки в периода, когато грипните вируси се разпространяват масово.

Човек излъчва вируса часове преди да разбере, че е болен

След като е потвърдена грипна инфекция чрез тест е наложително да се започне лечение назначено от лекар. Видът на лечението се определя от лекуващия лекар в зависимост от състоянието на пациента. По-тежките случаи на грипна инфекция се лекуват със специфична група лекарства – противогрипни антивирусни медикаменти.

Противогрипните лекарства имат специфично действие върху грипните вируси и се прилагат за профилактика и лечение на грип. Две основни групи противовирусни се прилагат за профилактика и ранно лечение на грип: невраминидазни инхибитори – Oseltamivir, Zanamivir и циклични амини – Amantadine, Rimantadine.

Приемът им трябва да става само след лекарско назначение. Доказана е ефективност, когато лечението започне до два дни от началото на симптомите. Това показание се основава на клинични проучвания при естествено възникнал грип, при който преобладаващата инфекция е грипен вирус тип А. Доказано е, че след 48-ия час вече са неефективни. Противогрипните препарати разрушават вируса, блокирайки невроминидазните протеини (същото това N в названието H1N1), пише puls.

Oseltamivir (най-често, предписваният противогрипнен продукт) се приема, когато болестта протича тежко или когато болният е от рискова група – при възрастни хора, астматици, диабетици и др.

Лечението с Oseltamivir трябва да се започне колкото е възможно по-рано през първите два дни от появата на симптомите на грипа. За възрастни и юноши на 13 години или по-големи, препоръчителната перорална доза е 75 мг oseltamivir два пъти дневно в продължение на 5 дни. При по-малки пациенти, медикаментът се назначава спрямо телесното тегло.

За профилактика се назначава само при възрастни в доза 75 мг/24 ч., по време на грипна епидемия. Чести нежелани ефекти са гадене, повръщане, болки в стомаха, отпадналост. Приемането на Oseltamivir по време на храна подобрява поносимостта му.

Zanamivir се прилага инхалаторно, поради ниска бионаличност при перорален прием. Използва се за лечение и профилактика на грипните вируси при пациенти над 5 г. Той може да предизвика бронхоспазъм, диспнея, влошаване на астма и други белодробни заболявания. Поради това той е противопоказан при такива състояния.

Rimantadine и Amantadine са противовирусни лекарства от групата на цикличните амини. Те се използват предимно като профилактиктика само при грип А. Доказано е, че Rimantadine има и антитоксично действие при грип, предизвикан от вируси от тип B. Ремантадин инхибира в ранен стадий вирусната репликация, като се предполага, че по този начин нарушава формирането на вирусната обвивка.

Ремантадин се прилага при възрастни и деца в училищна възраст при ранното лечение на грип тип А и профилактично при възрастни, в период на епидемии.

Приемът трябва да започне при първите симптоми на заболяването. Ефектът на лекарствения продукт е по- силен, ако приемът му започне в първите 48 часа от заболяването.

СЗО препоръчва Rimantadine да се приема по 50 – 100 мг еднократно дневно за период от 30 дни като сезонна профилактика. Като лечение, дозата е 100 мг, два пъти дневно за 5 дни.