От самото начало на пандемията на коронавируса учени от цял свят се интересуват от въпроса: защо болестта се държи селективно в човешкото тяло и поради какво се различават тежестта на симптомите на COVID-19 и рискът от смърт от болестта. Както съобщава агенция Noonpost, учените стигнаха до заключението, че генетиката влияе върху тежестта на хода на коронавирусната инфекция.
Например, Genomic Project, основан от Министерството на здравеопазването и хуманитарните услуги на Обединеното кралство, изследва ДНК проби от заразени пациенти от близо 200 интензивни отделения в кралството. Получените данни учени са сравнили с проби от здрави хора и са открили гени, свързани с риска от тежък коронавирус.
Открити са разлики в гените IFNAR2 и DPP9. Експертите предполагат, че те са причина за недостиг на интерферон в организма на пациенти с коронавирусна инфекция. Интерферонът е вещество, което се образува от имунната система в човешкото тяло в отговор на проникването на вирус в него. Разликата е открита и в гена OAS, който предотвратява репликацията на инфекцията в тялото.
Друго проучване говори за откриването на клъстер гени в 3-та хромозома, които са свързани с развитието на дихателна недостатъчност при заразяване с коронавирус. Учените изследват и връзката между тежестта на заболяването и хромозома 9, която носи гени, които отговарят за определянето на кръвните групи. Експертно проучване показа, че хората с втора кръвна група (А) са по-склонни да развият усложнения и дихателна недостатъчност след заразяване с коронавирусна инфекция. Хората с първата кръвна група (0) са с най-нисък риск от коронавирус.
Прочетете още
- 15:00 "Ако си на спирката – вдигни ръка" - как софиянци търсят решение на транспортната криза
- 12:00 Сливенски пожарникари спасиха коте, паднало във водосточна тръба СНИМКИ
- 11:00 Мъж се сби с друг, за да спаси кученце, носено в торба
- 11:30 Статуя на Григор Димитров се появи в карловското село Дъбене ВИДЕО