Хората с диабет тип 2 - състояние, при което организмът се затруднява да управлява нивата на кръвната захар - са изложени на по-висок риск от сърдечносъдови заболявания. При тях има и повишен риск от висок холестерол, който е рисков фактор за сърдечни заболявания.
Както диабетът тип 2, така и високият холестерол, могат да бъдат овладяни чрез промени в диетата и начина на живот. През последните няколко години някои проучвания показват, че спазването на диета с ниско съдържание на въглехидрати и по-високо съдържание на мазнини може да бъде от полза за хората с диабет тип 2.
Проучване, публикувано през януари 2023 г., установява, че 51% от хората постигат ремисия на диабет тип 2 след диета с ниско съдържание на въглехидрати. Изследване, публикувано през 2024 г., съобщава, че спазването на нисковъглехидратна диета може да подобри функцията на бета-клетките при хора с диабет тип 2, което улеснява управлението на заболяването.
Най-новото проучване, публикувано в сп. The American Journal of Clinical Nutrition, допълва този набор от изследвания, като посочва, че заместването на част от въглехидратите с протеини и мазнини в диетата на хора с диабет тип 2 може да помогне за подобряване на нивата на холестерола.
Изследването установява, че нисковъглехидратната диета води до подобряване на липидния профил при хора с диабет тип 2, като намалява нивата на „лошия“ холестерол (LDL) и увеличава нивата на „добрия“ холестерол (HDL) дори без загуба на тегло. При загуба на тегло чрез диетата тези ефекти са по-изразени в сравнение с традиционната диабетна диета, въпреки че метаболитните ползи от отслабването в двете групи са сходни. Това предполага, че загубата на тегло е основен фактор за подобрението, независимо от съотношението на макронутриентите.
Пациентите с диабет тип 2 са с повишен риск от сърдечносъдови заболявания заради увреждания на кръвоносните съдове, предизвикани от високите нива на глюкоза в кръвта. Това увеличава вероятността от възпаление и образуване на холестеролни плаки. Докато прекомерното ограничаване на въглехидратите не е устойчиво в дългосрочен план, качеството и видът на консумираните въглехидрати, заедно с тяхното количество, имат ключова роля за поддържане на здравето.
Специалистите препоръчват фокус върху храни с естествено ниско съдържание на въглехидрати, които същевременно са богати на фибри. Такива храни са зелени листни зеленчуци, домати, моркови, лук, зеле, краставици, чушки, целина, карфиол и броколи. При консумация на въглехидратни храни като картофи, експертите съветват да се ядат с кожата за допълнителни фибри и да се използват алтернативи на мазни гарнитури, като горчица, билки или подправки. За намаляване на въглехидратите в ястия като паста, се препоръчват заместители като спагети от карфиол или нудълс ширатаки, пише puls.
Нито една храна не трябва да бъде напълно изключена, а ключът е в размера на порциите и индивидуалния ефект върху кръвната глюкоза, който може да варира значително между различни хора с диабет. Според експертите, разбирането на тези индивидуални реакции, например чрез използване на непрекъснат глюкозен мониторинг, в комбинация с фактори като генетика, физическа активност, здравословно състояние и хидратация, е от съществено значение за определяне на оптималното разпределение на макронутриентите.