Един от най-задаваните въпроси е колко дълго ще ни пазят ваксините от заболяването. Съответно - колко често ще се налага да се си ги поставяме. България, независимо от производителите на ваксини, ще проучва колко дълго трае защитата от тях.
Изследването у нас
Водещи имунологични лаборатории у нас ще проследят поне 1000 българи, които са се ваксинирали срещу COVID-19. Проследяването ще е в рамките на 2 години след поставяне на ваксината и ще даде отговор на въпроса каква защита са изградили тези хора и за колко дълго.
Обществото се вълнува от това дали ваксинираните изграждат определен тип имунен отговор и най-вече каква е продължителността на този имунен отговор. Всяка една страна, заради големия обществен интерес към ваксинирането, би могла да извърши подобен род изследвания, които да са независими от други източници“, коментира ректорът на МУ-Пловдив проф. Мариана Мурджева пред БТВ
Доброволците, включени в проекта, ще бъдат изследвани периодично, за да се проверява наличието на т.нар. „неутрализиращи антитела“ у тях. Имунният отговор обаче зависи не само от тях, но и от производството на специфични клетки, които възникват в резултат на ваксина или боледуване. Затова те също ще се проучват.
„Фокусът на нашия интерес е насочен и към изследване на клетките на имунната система – това са т.нар. Т и Б лимфоцити , за които вече има данни, че те продължават да съществуват и да се образуват дори тогава когато неутрализиращите антитела спадат. Нещо повече – сред тези клетки има и клетки на имунната памет и за нас е много важно да знаем колко време ще трае тази имунна памет след ваксиниране“, обяснява проф. Мурджева.
Вече се работи
Все още се чака решението на държавата за финансирането на проекта. Междувременно, материал от първите доброволци вече е взет и се съхранява при специални условия.
От хората ще се събира и информация за възникнали нежелани реакции след ваксината, която след това ще се обработва и анализира.
Защо трябва да знаем
„Противниците на ваксинациите твърдят, че такъв колективен имунитет може да бъде постигнат чрез преболедуване от COVID-19, действително преболедуването от заболяването дава имунен отговор, но трябва ли да излагаме населението на нашата страна на болестта след като знаем, че тя дава много сериозни последици в организма, след като знаем, че тежките форми на заболяването може да стигнат до летален изход, до смърт на пациентите“, подчертава проф. Мурджева.