"Една трета от децата в света проявяват симптоми на алергичен конюнктивит. Това сочи проучване на Световната асоциация по детска офталмология, цитирано от д-р Гергана Светославова. Офталмологът подчерта, че конюнктивите в този сезон са по-чести и трябва да им се обръща внимание навреме, защото докато се стигне до лекарския кабинет, децата могат да си насложат и някоя бактерия.
„Пролетно-летният сезон е пикът на конюнктивите,” посочи тя. Всички започват със зачервяване, сърбеж, характерни са и секретите. Но защото конюнктивите са различни - бактериални, вирусни и алергични – само лекар може да разграничи какъв е видът и как да се лекува.
„Желателно е посещението на лекар да е преди самолечението, каза д-р Светославова. По думите ѝ най-честата грешка е именно самолечението. Тя даде за пример изписването на стероидни капки при вирусен конюнктивит и посочи, че в този случай няма как капките да помогнат, каза тя пред Нова.
За децата рискови фактори през лятото са пясъчниците и басейните. Тогава конюнктивитите започват почти мигновено и двете очи и са силно заразни.
По думите ѝ първото и най-важно нещо е рдителите да знаят, че трябва да се спазва много добра хигиена.
„Вътрешна промивка, много щателна, може и с вода или физиологичен разтвор. Трябва да бъде отвътре, ако имаме съмнения за чуждо тяло. После с тампон или марля да почистим изсъхналите секрети по миглите, защото те са източник на последваща инфекция.”
Офталмологът даде и три съвета: Ако почистим очите на детето, после нищо друго не пипаме. Не се спи на една възглавница. Не се използват еднакви кърпи.