В основата на лечението на COVID-19 е управлението на имунния отговор, настоя пулмологът д-р Александър Симидчиев.
По думите на началника на отделение в МВР болница все още има хора, които не вярват в заразата и се смятат за безсмъртни. Според него терапията трябва да бъде основана на научни препоръки.
"Всеки един от нас може да има различни предпочитания. Да се спрем на кортикостероидите. Първоначално те бяха напълно забранени при това заболяване, защото те потискат силно имунитета. Ако ние потиснем своя имунен отговор, вирусът може да се размножи много в човешкия организъм. По тази причина те бяха напълно забранени.
По-късно бяха направени проучвания в Англия, които доказаха, че един конкретен кортикостероиден препарат намалява с 40% смъртността при болни, които са в интензивно отделение, или са на механична вентилация, или предстои да бъдат на такава. Толкова успешен ефект до момента не беше постиган, поради което на базата на това проучване кортикостероидите бяха включени в протоколите за лечение, но само за лечение на тежко болни. Така смъртността беше намалена с около 40%.
Оказа се също, че когато си прилагат при по-леко болни извън болнично заведение, тенденцията е при тези хора да няма никакъв ефект, което е равносилно на вреда. В медицината имаме една приказка: ако не е показано, е противопоказано. Кортикостероидите прилагани в периода, когато заболяването все още не е тежко, водеха до това, че болестта протичаше в по-дълго време, защото чрез потискане на имунитета се даваше по-голяма възможност на вируса да продължи да се размножава", обясни пулмологът пред bTV.
Относно лекарствения продукт Ивермектин, разрешен за използване във ветеринарната медицина за лечение на краста, д-р Симидчиев уточни, че за препаратът започва да се говори след едно инвитро проучване, в което много високи дози от лекарството са довели до спиране на вируса.
"Това, че сме го дали, не означава, че пациентът се е оправил от него. Например, ако имаме човек с оплаквания на 100% от настинка и те минават обичайно за една седмица, и ние му дадем светена вода и след една седмица той е без оплаквания, значи ли това, че светената вода го е излекувала. Ивермектинът има антивирусно действие, но е важен моментът, в който трябва да бъде приложен. Ако ще го прилагаме, трябва да го прилагаме тогава, когато вирусът се размножава. Т.е. в ранна фаза при липса на симптоми или в началото на симптоматичната фаза преди обаче имунитетът да се е включил масивно", коментира експертът.
Д-р Симидчиев коментира и лечение на COVID-19 с реконвалесцентна плазма. Според него този метод крие доста възможности за биологично въздействие.
"Все още има много въпроси около това кога е най-подходящият момент да се приложи това лечение и с каква продължителност, с какви концентрации и колко пъти, тъй като човешкото тяло е една сложно балансирана система и въвеждането еднократно на нещо не винаги може да доведе до полза", добави той.