Изследователи от университета Сапиенца в Рим са открили, че увеличаването на консумацията на кофеин, включително кофеинът, съдържащ се в кафето, може да подобри цялостното съдово здраве. Авторите на изследването отбелязват, че ползите са дори по-високи за хора с възпалителни състояния като ревматоиден артрит или лупус.
Проучването обаче също така предполага, че здравите хора могат да изпитат подобрения в кръвоносната си система с повишена консумация на кофеин, пише The Debrief.
Някои проучвания предупреждават срещу употребата на кофеин при хора със съществуващо сърдечно заболяване, свързвайки го с рискове като нередовен сърдечен ритъм и повишени предсърдни контракции, които могат да увеличат вероятността от сърдечни удари. Въпреки това, други изследвания показват, че кофеинът може да бъде полезен за намаляване на риска от развитие на заболявания като диабет и дори да има положителен ефект върху нивата на кръвната захар при тези, които вече имат заболяването. Кофеинът също е добре известен на учените за повишаване на умствената бдителност и може да помогне в борбата с депресията чрез стимулиране на производството на допамин.
Изследователският екип установи, че ползите от консумацията на кофеин се простират до поддържане на ендотелните прогениторни клетки на тялото, които играят жизненоважна роля в регенерирането на лигавицата на кръвоносните съдове и насърчаването на техния растеж, според научна статия, публикувана в списание Rheumatology. Този процес е от решаващо значение за предотвратяване на инфаркти и инсулти, две водещи причини за смърт в много страни. Изглежда, че кофеинът има противовъзпалителни ефекти, като се свързва с рецепторите на имунните клетки, намалява възпалението и потенциално насърчава съдовото здраве дори при хора с автоимунни заболявания.
Проучването включва 31 доброволци с лупус, нито един от които не е имал предшестващо сърдечно заболяване или традиционни рискови фактори за сърдечни заболявания като висок холестерол, диабет или затлъстяване. Чрез проследяване на приема на кофеин с помощта на седмичен хранителен дневник и извършване на неинвазивни измервания на кръвното налягане, изследователите отбелязват, че тези, които консумират кофеин редовно, имат значително по-ниски стойности на кръвното налягане. Тези резултати бяха потвърдени от кръвни изследвания, които показаха по-здрави кръвоносни съдове, белязани от наличието на по-силни ендотелни клетки.
Въпреки обещаващите резултати, водещият изследовател Фулвия Чекарели подчерта необходимостта от по-нататъшна работа за потвърждаване на тези открития, особено чрез надлъжни проучвания, които биха оценили по-добре дългосрочното въздействие на кофеина върху прогресията на заболяването. Работата показа потенциала на диетичните интервенции, като приема на кофеин, за лечение на хронични възпалителни заболявания, въпреки че прилагането на такива тактики при по-широки популации изисква допълнително проучване, казаха авторите.
Други проучвания показват, че умерената консумация на кафе, дефинирана като 3-5 чаши на ден, е свързана с намален риск от сърдечни заболявания и инсулт. Тези данни могат да се разглеждат като потвърждение на изследване от университета Сапиенца за ролята на кофеина за насърчаване на здравето на сърцето, особено при хора, податливи на сърдечно-съдови заболявания.