Кардиологът д-р Динко Господинов от Отделението по кардиохирургия към УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив стана първият и единствен към момента носител на европейски сертификат по кардиология в града и региона. Това високо отличие – European Examination in Core Cardiology Certificate – представлява признание за високо ниво на професионална квалификация и теоретико-практически знания, съответстващи на стандартите на водещите кардиологични институции в Европа.
Сертификатът удостоверява широк спектър от компетентности, обхващащи всички ключови направления на съвременната кардиология – от образна диагностика и функционален анализ до терапевтични интервенции, както консервативни, така и инвазивни. Част от изпита е посветен и на специфични групи пациенти, включително бременни жени, и акцентира върху внедряването на иновативни методи, които все още са с ограничено приложение в страната. В България до изпита се допускат само лекари, предварително одобрени от Дружеството на кардиолозите в България.
„Това обучение предостави на мен и на Отделението по кардиохирургия нова перспектива за осъществяване на добра клинична практика в съответствие с европейските изисквания. Успехът стана възможен благодарение на колегиалната подкрепа от екипа по кардиология и кардиохирургия. Изразявам специална признателност към проф. Мария Токмакова, проф. Генчо Начев и проф. Федя Николов, за приноса им към моето професионално израстване“, посочи д-р Господинов.
„Нашият професионален дълг е да бъдем максимално прецизни. С помощта на най-съвременния триизмерен ехограф в Пловдив можем да извършваме високорезолюционни образни изследвания на сърдечните клапи и да преценим необходимостта от интервенция. Когато такава не е строго показана, се ориентираме към консервативен лечебен подход. Пациентът е винаги изчерпателно информиран – както за клиничното си състояние, така и за съпътстващите рискове и наличните терапевтични възможности“, поясни той.