Люцерната е най-разпространеното растение по света от семейство бобови, което се използва от много народи в продължение на хиляда години. Първоначално това растение се отглеждало само в Азия, но сега най-големият производител е САЩ. Арабското наименование на люцерната е “Алфа Алфа” и означава “баща на всички храни”.

Днес люцерната е особено популярна сред хората, които се грижат за здравето си. Малко вероятно е да срещнете поне един специализиран магазин, в асортимента на който да няма кълнове или прах от люцерна. Въпреки това ще бъдете изненадани да научите, че по-голямата част от люцерната отива в хранително-вкусовата промишленост, където се използва като храна за животни.

Днес рядко свързваме храната за животни с нещо здравословно. Повечето от нас си представят промишлените фуражи като ужасни, полусинтетични съединения. Въпреки това в случая с люцерната нещата са съвсем различни.

Преди да попадне в западните хранителни магазини и ферми, люцерната отдавна се използвала в източните страни като лекарство. Традиционно това растение се счита за средство за подобряване на паметта, стимулиране на лактацията, както и за облекчаване на бъбречни проблеми и артрит. Люцерната е на голяма почит в традиционната китайска и индийска медицина.

Полезни свойства на люцерната

Богата е на антиоксиданти и хранителни вещества

Люцерната е не само отличен източник на витамин К, но е и богата на фитонутриенти. В състава й има различни антиоксиданти, включително:

• Флавоноиди: кверцетин, мирицетин, лутеолин, апигенин

• Фенолни киселини: кумарова киселина, ферулова киселина, салицилова киселина, кофеинова киселина

• Фитоестрогени: куместрол, формононетин, даидзеин

Значението на антиоксидантите за здравето трудно може да бъде надценено. Системното възпаление и оксидативният стрес са замесени в почти всяко хронично заболяване. Полифенолите в люцерната и в други храни спомагат за противодействие на възпалението и увреждането, причинено от въздействието на свободните радикали.

Както лабораторните изследвания, така и проучванията върху животни показват, че люцерната помага да се намалят оксидативните маркери на стреса. Тя намалява производството на свободни радикали, ограничава увреждането на ДНК и повишава нивото на антиоксидантния глутатион. Освен това люцерната помага да се защити черният дроб от увреждане.

Проучвания при плъхове показват, че екстрактът от люцерна помага да се защити мозъкът. Този екстракт ограничава смъртта на мозъчните клетки поради липсата на кислород (хипоксия). В допълнение, той увеличава концентрацията на антиоксиданти вътре в клетките, включително глутатион и супероксид дисмутаза (SOD).

Обобщавайки, можем да кажем, че люцерната е отличен източник на антиоксиданти за относително здрави хора, сблъскали се с високо ниво на оксидативен стрес.

Помага за понижаване на холестерола

В пилотно клинично проучване семената на люцерната успешно са понижили общия холестерол в кръвта. Освен това те допринасят за намаляване на абсорбцията на холестерол от храната и увеличаване на извеждането от организма на жлъчните киселини заедно с изпражненията.

Друго клинично проучване, в което участвали хора с високи нива на мазнини в кръвта, показва, че семената на люцерната намаляват общия холестерол и LDL. В допълнение, тези семена са довели до намаляване на нивото на аполипопротеин В, маркер за сърдечно заболяване.

Помага при диабет

Традиционно люцерната се счита за антидиабетно растение. Има и редица изследвания, потвърждаващи тази хипотеза. При плъхове с диабет водният екстракт от люцерна значително намалява концентрацията на глюкоза в кръвта. Освен това, той допринася за намаляване на LDL и триглицеридите. Този екстракт също предпазва от увреждане на черния дроб и води до намаляване на показателите на чернодробните ензими ALT и AST.

В проучвания върху мишки добавянето на люцерна към диетата на животните също води до намаляване на нивата на кръвната захар. Водният екстракт увеличава инсулиновата секреция. Интересното е, че той увеличава резервите на захарта, като отчасти имитира действията на инсулина. Това може да бъде полезно при пациенти с диабет тип 1 и напреднал диабет тип 2.

Люцерната може да бъде добър начин за намаляване на нивата на кръвната захар и за повишаване на ефекта на инсулина. Предстоят още клинични проучвания, за да се потвърди тази хипотеза.

Намалява възпалението

Липополизахарид (LPS) е токсин, продуциран от грам-отрицателни бактерии (като Е. coli) и причинява възпаление. При хора със синдром на повишена чревна пропускливост такъв токсин може да навлезе в кръвния поток. И лабораторните изследвания, и проучванията върху животни показват, че екстрактът от люцерна помага за намаляване на възпалението, причинено от LPS. Този екстракт води до намаляване на няколко маркера на възпаление, включително ядрения фактор “капа-би”, интерлевкин-1, интерлевкин-6 и TNF-алфа.

Може да облекчи симптомите на менопаузата

В едно клинично проучване комбинация от люцерна и градински чай е довела до намаляване на горещите вълни и нощните изпотявания при жени по време на менопаузата.

Положителният ефект върху симптомите на менопаузата обикновено се свързва с фитоестрогените. Има три основни вида фитоестрогени:

• Изофлавони (например генистеин, даидзеин, формононетин).

• Куместани (например кумерол).

• Лигнани.

Люцерната съдържа голямо количество фитоестрогени от втората и (в по-малък обем) от първата група.

Според многобройни епидемиологични проучвания фитоестрогените облекчават симптомите на менопаузата, имитирайки ефекта на естрогена.

Едно клетъчно изследване е доказало естрогенния ефект на люцерната и неговата способност да действа върху естрогенните рецептори.

Защитава сърцето

Високият холестерол може да доведе до запушване и удебеляване на артериите. Както бе споменато по-горе, люцерната може да понижи холестерола. Няколко проучвания върху животни потвърждават, че това растение помага да се противодейства на запушването на артериите, дори при тези животни, чиито диети съдържат големи количества холестерол.

В допълнение, флавоноидните антиоксиданти, съдържащи се в люцерната, защитават сърцето:

• Понижават холестерола и кръвното налягане.

• Подобряват еластичността на кръвоносните съдове.

• Повишават устойчивостта на организма към системни възпаления и оксидативен стрес.

• Учените са установили, че с всеки 100 мг флавоноиди, които консумираме, рискът от инсулт се намалява с 9%.

Странични ефекти и предпазни мерки

Администрацията за качество на храните в САЩ (FDA) счита, че люцерната е “по принцип безопасна”. Въпреки това в определени ситуации това растение все пак си струва да бъде избягвано.

Люцерната не се препоръчва в следните случаи:

• Бременност и кърмене.

• Автоимунни заболявания.

• Бактериална инфекция.

• Чувствителност към слънчева светлина.

• Алергия към пестициди.

Важно: преди да използвате каквито и да е хранителни добавки, консултирайте се с вашия лекар. Не забравяйте, че добавките няма да заместят лекарствата и традиционната медицина. Дозировката на хранителните добавки, както и лекарствата трябва да се определят от лекуващия лекар според състоянието на пациента.

Милена ВАСИЛЕВА