В резултат на тази процедура нашата “вътрешна аптека” започва да работи и тялото се възстановява. Методите и техниките са формирани в процеса на многогодишна практика. Те са лесни за изпълнение и могат да бъдат усвоени за кратко време.

Този тип самомасаж с точилка е подходящ, когато сте ограничени във времето. Необходимо ви е само едно помощно средство - кръгла гладка пръчка с дължина от 70 до 90 cм и диаметър 2-3 cм, дървена или от друг материал. Основното условие е да се плъзга гладко и нежно по тялото. Някои предпочитат дървото.

Видът на дървото се избира въз основа на съображения за енергийното му въздействие върху човешкото тяло. Други харесват повече метала с покритие.

Започваме с трапецовидния мускул

Този мускул се намира в задната част на шията, в горната част на гърба.

• Хванете пръчката с дясната си ръка в единия край и я повдигнете пред себе си като флаг.

• Поставете пръчката зад гърба си така, че да е разположена до гръбначния стълб, другия й край хванете отзад с другата си ръка.

• В тази позиция натиснете с две ръце краищата на пръчката, така че тя на свой ред да натисне цялата дължина в областта по гръбнака.

• След това е необходимо да започнете интензивното придвижване на пръчката от гръбначния стълб и в обратна посока, тя трябва да се движи успоредно на него.

• Опитайте се да масажирате максимално възможните зони от горната част на гръдната област (възможно най-близо до шията) и до зоната под лопатките.

• След това масажирайте областта на лопатката.

• Следващата стъпка е да обработите симетричната зона, разположена от другата страна на гръбначния стълб, както и противоположната зона около лопатките по аналогичен начин.

Продължителността на масажа е от една до три минути.

Самомасаж на врата (шиен отдел на гръбначния стълб)

• Поставете дясната ръка върху десния край на пръчката от горната й страна, а с лявата обхванете пръчката отдолу, от лявата страна.

• Поставете я зад главата, от дясната страна на врата. В същото време поставете лявата си ръка и левия край на пръчката по-близо до дясната страна на врата, колкото е възможно по-ниско. От тази позиция започнете самомасажа.

• Натиснете с пръчката по дясната страна на врата. При това лявата ръка, (която е по-близо до врата) притиска пръчката, а дясната ръка плъзга пръчката нагоре и надолу перпендикулярно на шията.

• След това я преместете на около половин сантиметър нагоре към тила. Обработете следващата зона по същия начин.

• По същия начин масажирайте врата отляво.

Заедно с търкалянето на пръчката по врата, може да я използвате и за разтриване на врата с пръчка нагоре и надолу. Но това невинаги е удобно, тъй като може да доведе до триене и дразнене на кожата.

Може да изберете някой от тези методи, но най-добре е да ги комбинирате.

Продължителността на самомасажа е същата - от една до три минути.

Самомасаж на бедрата

• Обработката на бедрата се извършва с опора на крака върху по-висока повърхност (например стол).

• Хванете пръчката от двете страни с двете си ръце, поставете я на горната повърхност на бедрото, възможно най-близо до тазобедрената става и в тази позиция натиснете надолу, като избутвате пръчката към коляното.

Самомасажът на бедрата може да се прави и в седнало положение. Изберете начина, изхождайки от собствените си усещания за комфорт и удобство. В този случай, както и в предишните упражнения, аналогично се провежда въздействие първо върху едното бедро, след това - върху другото, или едновременно и на двете.

Правете разтриването с пръчка, докато почувствате приятна, лека топлина и зачервяване на кожата.

По същия начин масажирайте страничните, вътрешните, външните и задните повърхности на бедрата, като ги разтривате бързо с пръчката, докато не почувствате топлина.

Продължителността на процедурата е от две до шест минути.

В позицията с опора на крака на стола, по същия начин разтривайте глезените си от всички страни. След това разтрийте стъпалата си с пръчката от най-горната зона до пръстите, включително и самите пръсти. В същото време трябва да имате усещане за лека болка от разтриването.

И нещо по-специално за стъпалата

Поставете стъпалото си върху пръчката, натиснете я с крака си с усилието на собственото си телесно тегло и я претъркаляйте от пръстите на краката до петите и обратно. Продължителност - от 20 секунди до 1 минута.

Самомасаж на гърба (лумбална област и кръст), хълбоци

• Поставете пръчката зад гърба си и интензивно разтрийте лумбалната област на гърба отляво и отдясно на гръбначния стълб. Необходимо е мястото да се обработва от долния край на гръдния отдел до задните части. Продължителност - от една до три минути.

• След това интензивно разтривайте областта около кръста отляво и отдясно. Това допълнително въздействие е особено ефективно при болки в кръста.

Необходимо е да се обработи мястото от талията до задните части. Движението в този случай се извършва нагоре-надолу. Прилагайте разтриването, докато усетите болезненост с умерена сила. Самомасажът от едната страна трябва да продължи от 30 секунди до една и половина минути.

• След това разтрийте задните части с пръчката. Поставете я под задните части и натиснете върху тях. След това, трябва да разтривате с натиск нагоре и надолу и да масажирате и двете задни части последователно, а след това едновременно. Продължителността на самомасажа е от една до три минути.

• И накрая, претърколете леко пръчката нагоре и надолу по коремната кухина. Продължителността на такъв масаж е от 20 секунди до една минута.

Описаните по-горе техники за самомасаж не са задължителни и може да бъдат подобрени и модифицирани в хода на тяхното прилагане.

Милена ВАСИЛЕВА