Водещите вестникарски издания във Великобритания излязоха на пазара с една и съща начална страница - призив към хората да си поставят бустерна доза ваксина, за да се справи страната с варианта "Омикрон".
На снимката, която беше споделена в Twittert се виждат началните страници на The Times, The Sun, The Guardian, Mirror и The Daily Telegraph. На всички се вижда една и съща реклама от местната здравна агенция, на която пише: "Сложете си бустер сега".
What you’ll see if you pop into the newsagent (with mask on) today. pic.twitter.com/QUE7Ibr9Uj
— Adam Fleming (@adamfleming) December 20, 2021
Мащабната информационна кампания има за цел да усили реваксинацията в страната, докато властите се опитват да се справят с постоянно покачващия се брой на случаите на коронавирус заради много по-заразния вариант "Омикрон".
Какво се случва във Великобритания?
Случаите на COVID-19 в една от най-ваксинираните страни в света започнаха да се покачват, след като стана ясно, че новият вариант е проникнал в страната. В момента почти 100% от всички нови инфекции в Лондон са заради "Омикрон".
В Обединеното кралство омикронът стана доминиращият щам на коронавирус
В страната отново се заговори за въвеждането на нови санитарни мерки за ограничаване на разпространението на вируса.
Здравният секретар на Великобритания Саджид Джавид предупреди, че мерки тип локдаун не са изключени около коледните празници.
Какво се случва в България?
Картината тук е коренно различна – Омикрон още няма, новите случаи на заразени намаляват, броят на българите в болници спада, смъртността се снижава и на този фон – едва 30% ваксинирани българи.
Няма Омикрон у нас, над 360 от пробите са на Делта варианта на ковид
Тук даже не говорим за трета доза, вероятно там цифрата е едва около 200 хил. българи, а говорим за общо ваксинираните.
А е факт, че светила в медицината вече обявиха: Две дози не пазят от "Омикрон", а ние чакаме още МЗ да се накадрува и наумува.
А новият вариант на коронавируса е значително по-заразен от предходния "Делта". Той успешно избягва защитата от преболедуване и намалява ефективността на настоящите ваксини.
Макар препаратите да не предпазват от разболяване с коронавирус, учените вече доказаха, че при поставяне на трета бустерна доза, те осигуряват 85% защита от тежко протичане на болестта.