Испански медици съобщиха за успешното приключване на пилотни изпитания за използването на лекарството "Ивермектин", популярно средство срещу чревни паразити, за борба с леките форми на COVID-19, предаде ТАСС.
"Нашите резултати съвпадат с тези, получени от медиците в Аржентина и Бангладеш. Въпреки малкият брой участници, които бяха включени в изпитанията, нашите опити доказаха, че "Ивермектинът" понижава вирусния товар в организма на болните и способства за повишаването на концентрацията на антитела в кръвта им.
Ивермектинът - риск за хората! Има поредица от странични ефекти!
Тези данни говорят за възможността да предприемем по-мащабни клинични изпитания", заяви научният сътрудник Карлос Чаккоур, цитиран от пресслужбата на Барселонския институт за глобално здравеопазване.
От началото на пандемията бяха тествани различни видове съществуващи противовирусни лекарства, създадени за борба с хепатит C и хеморагичната треска Ебола.
Те забавяха размножаването на вируса COVID-19, като обнадеждаващи резултати показаха "Ремдесивир" и "Фавипиравир".
Агенцията по лекарствата реши за продажбата на "Ивермектин"
Още през пролетта на миналата година лекари от Латинска Америка започнаха да прилагат "Ивермектин", популярно средство за борба с паразитни червеи, в качеството на експериментално средство срещу COVID-19, облекчаващо симптомите на заболяването.
Това предизвика много спорове и поради тази причина испанските учени решиха да установят как препаратът действа върху жизнения цикъл на патогена.
В пилотните изпитания миналата година са участвали 12 пациенти-доброволци през месеците август и септември. Те се съгласили да бъдат подложени на експерименталната терапия в клиниката на университета в Навара.
Половината от доброволците получавали стандартния пакет терапии и "Ивермектин", а останалите - плацебо и обичайния набор от лекарства.
Кортикостериоди, Ивермектин, кръвна плазма… Кое бори COVID-19?
От направените наблюдения е видно, че пациентите на споменатия препарат са оздравели по-бързо, по-рано са спрели да кашлят, по-бързо им се възвърнало обонянието и вкусът. Учените не регистрирали никакви странични ефекти от приема на високи дози "Ивермектин".