Защо у нас не ваксинират деца с "Модерна", а само с "Пфайзер", когато в страните от ЕС прилагат въпросната ваксина още от юли месец, а с вчерашна дата EMA вече оценява данните и за бустер доза от нея за възрастовите групи над 12 години?

Отговорът на личните лекари гласи - нямаме разрешение от Министерство на здравеопазването. Оттам пък отричат с довода, че щом е разрешено в ЕС, няма необходимост от изрични заповеди.

За проблема първи заговориха майки, които предпочитат да ваксинират децата си с препарата на "Модерна", но им е отказано с аргумента, че тя все още не е разрешена в България за тази възрастова група.

Тя обаче е разрешена - още от 30 юли 2021 г. От тогава до сега поставените дози от "Модерна" на деца от 12 до 17 г. са 408. В пъти повече пък са децата у нас, които са ваксинирани с препарата на "Пфайзер" - към 24 септември от него са поставени 17 588 дози.

Той беше разрешен за над 12-годишна възраст още от 3 юни, или около два месеца по-рано от "Модерна", само дето личните лекари у нас не знаят, че от два месеца вече могат да ваксинират деца и с "Модерна", разкрива проверка на Dir.bg.

Джипитата поставят на своите непълнолетни пациенти само от ваксината на "Пфайзер" с обяснението, че нямат разпореждане от МЗ да прилагат другата ваксина.

"Нямаме указания да прилагаме "Модерна" на деца", настояваио д-р Георги Миндов, председател на Дружеството на софийските общопрактикуващи лекари и заместник-председател на Столичната колегия на Българския лекарски съюз. Той е категоричен, че трябва да има заповед или документ черно на бяло.

Същото декларират и негови колеги, като проверка в няколко произволно избрани регионални здравни инспекции в страната показа, че и там медиците чакат официално "зелена светлина" от МЗ.

"Още няма разрешение от МЗ, трябва да има заповед - няма такава", настояват от РЗИ-Смолян, където също поставят само "Пфайзер" на децата, но не и "Модерна".

"Нямаме указания, не поставяме "Модерна" на деца", отвръщат и от РЗИ-Ямбол.

В Столичната РЗИ пък обясняват, че майките, които водят децата си, заявявали желание само за другата ваксина.

Попитан дали има официално разрешение за поставяне на "Модерна" на деца, шефът на Столичната РЗИ д-р Данчо Пенчев коментира: "Отговорността е на лекаря. Нас ни интересува ваксината да е в срок и ОПЛ да носи хладилна чанта, защото ако е пътна, ще го върнем. На кого ще поставят ваксината, нас това не ни интересува".

От Изпълнителната агенция по лекарствата и от здравното министерство обаче твърдят, че няма нужда от специално разрешение, след като ние сме в ЕС, европейският орган по лекарствата /ЕМА/ е разрешил, съответно и Европейската комисия.