На стъпалото ми се появи болезнена бучка, която е твърда и прилича на изпъкнала кост. Лекарите ми препоръчват оперативното й отстраняване. Но ме предупредиха, че след това “костта” може да израсне отново. По принцип, се притеснявам от всяка операция, а в случая рискът да се наложи да се подлагам отново и отново на такова лечение, ме тревожи още повече. Има ли начин и какъв е той да се излекува веднъж и завинаги такава кост на стъпалото?

Десислава Йовкова, гр. София

“Костта”, за която пишете, се нарича валгусна деформация на пръстите, като основната причина за развитието й е напречното плоскостъпие. В този случай, освен външните деформации, настъпват промени и вътре в стъпалото. Патологията има прогресивно развитие, така че всеки консервативен метод може само да забави развитието й. В началните етапи, когато промените в костите на краката са малки, могат да помогнат медикаменти (нестероидни противовъзпалителни средства и локални хормонални инжекции), ортопедични стелки, силиконови вложки между пръстите, както и физиотерапия.

Но има само един радикален начин за борба с валгусната деформация на пръстите - операцията. Много е важно обаче изборът на метод за хирургична корекция да е правилен и подбран строго индивидуално. Днес има около 400 метода за хирургично лечение на валгусна деформация, но повечето от тях са безнадеждно остарели. 

На места все още се използва старият метод, при който хирурзите коригират свода на стъпалото и го фиксират с гипс. След такива операции пациентите трябва да ходят с патерици в продължение на половин година. Но най-досадното е, че по-късно се случват рецидиви. При съвременните техники ставите не се оперират, а само се изместват деформираните кости на мястото им и се фиксират с импланти. Ето защо, гипсови превръзки не се прилагат, можете да ходите в рамките на няколко часа след операцията без патерици, но със специални обувки. Най-важното е, че “костта” няма отново да израсне. Срокът за пълното възстановяване е от 5 до 8 седмици.