Министърът на здравеопазвавнето проф. Костадин Ангелов обяви, че въпреки ръста на заболели от коронавирис у нас, правителството и здравните власти са доволни от постигнатите резултати, защото няма засилен натиск върху системата.
"Доволни сме от постигнатите резултати, но следим всяко едни число със загриженост и тревога. Следим нарастването на случаите, но въпреки всичко отчитаме нещо, което е добър знак - нямаме такъв голям наплив и натиск върху лечебните заведения. И в Кюстендил и във Враца видях, че колегете се справят, има достатъчно сводобни легла. Лекарите работят спокойно. Това ни дава възможност да вървим с плана и разхлабването на мерките, така, че да не изпуснем ситуацията.
Знаете, че отправното число е малко над 200 заболяемост на 100 хил. души население за 14 дни, което позволява на здравната ни система да работи и хората да получават нормално здравно обслужване", посочи той на брифинга на Националния оперативен щаб.
40% е заета легловата база за пациенти без усложнения, а тази на интензивните легла е 42 на сто.
Най-висока заетост има в Благоевград, Разград, Силистра, София област и Хасково, допълни още той.
"Почти запазваме мястото си в класацията по заболяемост и смъртност", отчете на свой ред главният здравен инспектор на страната доц. Ангел Кунчев.
127 на 100 хиляди души заболяемост – 25-то място в ЕС и пето място на Балкатните. И 7,3 на 100 хил. души смъртонст – на 15-място сме в ЕС.
"Най-тежка е ситуацията в Португалия, Чехия, но при нас влизат нови области в червената зона – сега там е половината от страната, 14 области, 10 са в оранжевата зона", отчете той.
Нямаме болни от южноафриканския и бразилския щам, настоя Кунчев.
"С 24 на сто са скочили случаите, спрямо миналата седмица, намираме се в нивата на около 22-ри ноември м.г., но кривата не е толкова остра, няма скоростно нарастване на случаите, само в Кюстендил рязко скачат", обяви началникънт на НОЩ ген. Венцислав Мутафчийски.
По думите му от 4 седмици смъртоността е на приливи и отливи, нивата отговарят на нивата на 5-ти ноември.
"Не нарастват рязко, но тенденцията е ясна – има увеличение на случаите, което ще доведе и до скок при смъртността", предупреди Мутафчийски.
Проф. Красимир Гигов, който е ръководител на Националния ваксинационен щаб, коментира, че в момента е приключила втора фаза, скоро и третата ще приключи.
"Очакваме нови 100 хилияди дози, което позволява да се разшири фазата и да започне ваксинацията на хората над 65 години и тези с придружаващи заболявания. Има неравномерност при ваксинирането, предупреди той и посочи, че събота и неделя хора се записват, но не се явяват да се имунизират.
"Затова предлагаме да минем на четвъртата фаза, за да започнем масовата ваксинация. От 500 записали се човека идват около 30 на сто от хората, затова искаме да се включи и четвъртата фаза", аргументира се той.
До края на месеца идват 240 хил. дози, а през март се очакват над 500 хил. дози у нас, което ще позволи да бъде ускорен процесът на ваксиниране.
"Очакваме и решението на ЕК за четвъртата ваксина, която е еднодозова. Продължава и оценката на още две ваксини – тези на КюрВак и Новавакс – първата антигенна ваксина. По отношение на руската ваксина продължават консултациите между Европейската агенция за лекарствата и консултантската компания, която води преговорите. В следващите седмици може да има развръзка, работи се изключително сериозно", коментира Богдан Кирилов от щаба.
"Не е нормално хора да искат да ваксинират и чинно да чакат, а други да не идват", ядоса се здравният министър.
"Моят приоритет ще бъде ваксинацията като процес. Да, тя е трудна и ще се случи въпреки недоверието, което продължава да се шири масово и неверните информации, които се разпространяват срещу ваксините. Нека да не отлагаме тази надежда, да не я зачеркваме, защото само ваксината може да върне спокойствието и свободата, която ни отне тази ковид пандемия. Трудно ни е като лекари да примеме, че се ширят мненията на "експерти", които говорят, за да се харесат на хората, а не това, което говорят експертите", настоя проф. Ангелов.