За 14-и път Българското дерматологично дружество организира кампанията “Евромеланома” за борба с рака на кожата. До 2019 г. през годините са прегледани над 25 000 българи и са открити стотици случаи на рак на кожата. Само през 2018 г. по време на кампанията са прегледани 1064 пациенти и открити 63 случая на базоцелуларен карцином, 11 случая на спиноцелуларен карцином и 6 случая на меланом. По време на тазгодишната кампания за безплатни прегледи на 15 май се включиха 250 дерматолози в 42 града в цялата страна.
В резултат на кампаниите “Евромеланома” българинът придоби здравна култура и информация, че на бенките трябва да се обръща внимание. “Хората вече знаят, че трябва да потърсят спешно дерматолог, когато открият по кожата си големи, асиметрични бенки, с много цветове, с неправилни граници. Седмично всеки дерматолог в България преглежда поне десет пациенти, които идват за консултация заради своите бенки. Точно това е смисълът на кампаниите “Евромеланома”. Идеята е да обърнем внимание върху този проблем, да се разбере, че ракът на кожата е най-честото злокачествено заболяване при човека и че неговата профилактика е в предпазването от слънчева радиация”, обясни доц. д-р Развигор Дърленски - дерматолог в “Аджибадем Сити Клиник болница Токуда” и преподавател в Старозагорския медицински университет.
Новорегистрираните случаи на рак на кожата в световен мащаб са 3,5 милиона на година, в това число меланом, базоцелуларен и спиноцелуларен карцином. На факта, че хората в някои професии са с висок риск от развитие на рак на кожата, обърна внимание доц. Румяна Янкова - завеждащ на Клиниката по дерматология и алергология към Университетска болница “Пълмед” в Пловдив.
Това са професиите, свързани с продължителен престой на открито, с прекомерно излагане на слънчева радиация.
“Още през 2015 г. се съобщава за проблем с наземния летищен персонал и с екипажите в самолетите, тъй като те са изложени на наднормено количество слънчево облъчване. Остъклените части на самолета минимално стопират ултравиолетовите А лъчи (UV-A), които проникват дълбоко в кожата. Тези лъчи са отговорни не само за стареенето на кожата и за образуването на бръчки, но и за промени, които водят до злокачествени образувания”, поясни доц. Янкова.
Доказано е, че на всеки 900 м надморска височина интензивността на слънчевата енергия се увеличава с 15%. А на височина 9000 метра, на които летят самолетите, интензивността на слънчевите лъчи е 10 пъти по-голяма. Към това се прибавя и продължителното летене над облаците, където винаги грее слънце. По този начин рискът от рак на кожата при пилотите и екипажите в самолетите е два пъти по-голям, отколкото на работещите на земята. В бюлетина на авиацията на САЩ се посочва, че 1 минута UVA-радиация на 9000 м се равнява на 20 минути в солариум.
Доц. Янкова
Доц. Янкова изреди и други професии, при които рискът от рак на кожата е значително по-висок. “С най-голям риск за кожен рак са работещите в строителството, в земеделието и в товарачеството (докерите). Много мениджъри също са навън с работниците. В групата на най-рисковите професии влизат също моряците, които плават с дни и с месеци. Над 100 000 са случаите на кожен рак при офис служители, работещи в сгради с остъклени стени. Най-засегнати са работещите на бюра и столове до остъклените стени. Казвала съм на мои пациенти, че не трябва да стоят по осем часа в близост до прозорец, защото стъклото не защитава от ултравиолетовите А лъчи, а само от ултравиолетовите В лъчи, от които се синтезира витамин D. Последните данни говорят за удвоен риск от плоскоклетъчен карцином при професии, свързани с продължително излагане на ултравиолетова радиация. А точно този рак на кожата е най-опасен, защото метастазира”, поясни доц. Янкова.
“В момента в Европа 14,5 милиона работници са изложени на риск от рак на кожата заради професията си. Това са хора, които прекарват на открито 75% от работното си време, което е злоупотреба със слънчева радиация. За съжаление, в малко държави този проблем е залегнал в законодателството и се полагат усилия да се намали рискът от рак на кожата при засегнатите професии. Ето защо винаги на моите пациенти поставям и въпроса опасна ли е тяхната професия за здравето им, имат ли риск от развитието на кожен рак”, допълни доц. Румяна Янкова.
ПОГРЕШНОЛюбопитни факти: Нездравословно е да имаш тен• Че потъмнялата кожа пази от слънцето
• Че не може кожата да изгори във вода
• Че не може кожата да изгори в облачно време
• Че фотозащитният крем пази през целия ден (всъщност трайността му е 2 - 3 часа)
• Че тенът от облъчването с UVA-лъчи в солариумите може да ви предпази от изгаряне на плажа
► Няма друг фактор, от който кожата да остарява най-бързо, както слънцето. Над Антарктика се намира най-голямата озонова дупка на планетата и слънчевите лъчи пристигат най-бързо и с най-голяма мощ на земята. Ако човек живее на Антарктида за два месеца и ползва фотозащита, няма да има последствия за кожата. Но ако участниците в антарктически експедиции останат за 4 месеца на Ледения континент, независимо от фотозащитата, кожата им започва да остарява и се образуват бръчки.
► Ултравиолетовите В лъчи проникват до епидермиса и предизвикват дълготрайна пигментация, а при прекомерно излагане предизвикват слънчево изгаряне с последващо удебеляване на роговия слой на кожата. Под действието на UVB-лъчите в кожата се синтезира витамин D, а също се потиска имунната система. Имуносупресиращият ефект на UVB-лъчите се използва в лечението на псориазис, атопичен дерматит, витилиго, лихен, включително и на някои видове лимфоми. Тази фототерапия се прилага в болнични условия, със строго дозиране на ултравиолетовата радиация.
► Ултравиолетовите А лъчи дават по-краткотрайна пигментация на кожата, но те са по-опасни, защото проникват дълбоко в структурите на кожата, провокират появата на оксидативен стрес (свободни радикали в кожата, оттук и на ракови образувания), съдействат за преждевременно образуване на бръчки.
► UV-индексът е мярка за интензивността на ултравиолетовата радиация. Когато индексът е 1 - 2, може безопасно да се излагате на слънце. Когато е от 3 до 7, трябва да търсите сянка, да сте облечени с дрехи с дълъг ръкав и да ползвате слънцезащитни кремове. При UV-индекс 8 - 11 избягвайте да излизате на открито и задължително слагайте слънцезащитни кремове.
► Фотопротекцията включва мазане със слънцезащитни кремове, носене на очила с ултравиолетови филтри, прием на антиоксиданти, специални слънцеотразяващи дрехи.
Мара КАЛЧЕВА