Проект, обединяващ работата на български учени от пет научни организации, изучава лечебните свойства на растението каменен лотос за грипните вируси и коронавирусите.
Работата на учените започнала още през 2017-та след като забелязали, че растението действа оздравително при конюктивит и херпес, а техни колеги от Тайван проучили неговото противовъзпалително и антитуморно действие.
Българските учени решили да проучат лечебните свойства на каменния лотос срещу грипните вируси. След появата на пандемията решили да изследват и действието му върху човешкия коронавирус H229E, който е от същото семейство РНК-ови вируси като COVID-19, съобщи БНТ.
"Там ние открихме не толкова силно действие, както при херпеса и грипните вируси, но достатъчно добро - над 63% активност, инхибираща към размножаването на вирусите." - каза доц. д-р Надежда Маркова, ръководител на проекта и учен от Института по органична химия с Център по фитохимия към БАН.
По време на проучването си българските учени установили, че растението няма никаква токсичност, а в състава му влизат много Омега-3 и Омега-6 мастни киселини, както и амино и фенолни киселини.
Дали и кога ще се появи лекарствен продукт на основата на каменния лотос засега остава отворен въпрос. Междувременно работата на българските учени по проекта продължава. В него участват Институтите по органична химия с Център по фитохимия, по микробиология и по обща и неорганична химия на БАН, Националния център по заразни и паразитни болести и Агробиоинститут към Селскостопанската академия.
Прочетете още
- 15:00 "Ако си на спирката – вдигни ръка" - как софиянци търсят решение на транспортната криза
- 20:00 Гонен от полицията автомобил вилня из ямболските улици ВИДЕО
- 21:29 Изписаха от болницата момчето, пострадало с тротинетка в Карлово
- 11:30 Статуя на Григор Димитров се появи в карловското село Дъбене ВИДЕО