Известно е, че човешката кърма е най-добрият вариант, когато става въпрос за хранене на бебета. Но някои жени не могат да кърмят по медицински или социални причини и трябва да разчитат на адаптирано мляко. Важно е избраната формула за кърмачета да осигурява оптимални хранителни ползи.

Скорошно международно проучване прегледа твърденията за здравето и храненето, направени между 2020 г. и 2022 г. за адаптирани млека за кърмачета, налични в Австралия, Канада, Германия, Индия, Италия, Япония, Нигерия, Норвегия, Пакистан, Саудитска Арабия, Южна Африка, Испания, Обединеното кралство и САЩ.

Изследователите са изследвали твърдения, които свързват продукт или съставка, която съдържа, с положителни ефекти върху здравето, растежа и развитието на бебето. Те идентифицираха 757 храни за кърмачета, на които средно се падат две заявления за полза за новородените.

От продуктите, които са направили едно или повече твърдения, 53% казват, че формулата „помага/подпомага развитието на мозъка, очите и нервната система“, 39% казват, че „укрепва/поддържа здрава имунна система“, а 37% казват, че формулата „помага/подпомага растежа и развитието“.

Изследователите са загрижени, че на 74% от продуктите липсват научни доказателства, които да подкрепят специфичните им здравни претенции. Когато продуктите включват научни цитати, повече от половината (56%) цитират рецензии, становища или изследвания върху животни, а не изследвания върху хора. Само 14% се позовават на проспективно регистрирани клинични изпитвания. Проспективното записване е процес, при който изследователите публично заявяват подробностите за изпитването, преди да запишат участниците. В 88% от случаите регистрираните изпитвания са финансирани от производители на адаптирано мляко за кърмачета или организации, пряко свързани с индустрията.

Лесно е да се разбере как и защо родителите и лицата, които се грижат за бебета, разумно разчитат на твърденията на храните за кърмачета. Разумно е да приемат, че твърденията върху опаковките, че например формулата подобрява развитието на мозъка, трябва да са верни.

През 1981 г. Световната здравна организация (СЗО) публикува Кодекс за маркетинг на заместители на майчиното мляко. Кодексът има за цел да регулира търговията с адаптирано мляко и е написан в отговор на застъпничеството на производителите за хранене с адаптирано мляко вместо кърмене. Прилагането на Кодекса е доброволно. Правителствата по целия свят са призовани да предоставят „обективна и последователна“ информация относно храненето на бебета, но не се изисква да приемат законодателство за прилагане на Кодекса.

Тази липса на последователност и надзор изглежда е потвърдена в настоящото проучване, резултатите от което имат ясни етични последици. Изследователите смятат, че саморегулирането на производството на адаптирани млека за кърмачета не работи и препоръчват по-внимателно разглеждане на специфични здравни и хранителни претенции по отношение на адаптираното мляко.

Те призовават правителството и регулаторите да преразгледат необоснованите здравни твърдения като тези, наблюдавани в проучването.

„Въз основа на това проучване правителствата и регулаторите трябва да отделят необходимото време и внимание на претенциите и доказателствата за адаптираните формули и по този начин да защитят бебета и родители от търговски интереси“, пише д-р Найджъл Ролинс от СЗО в придружаващата статия на автора. .

Резултатът от настоящото проучване е, че при избора на адаптирано мляко за кърмачета за родители и лица, които се грижат за тях, е важно да се провери дали направените здравословни и хранителни твърдения са подкрепени от научни изследвания.