Стресът е естетествена реакция на човек, когато се чувства под заплаха или напрежение. Прекалено много стрес може да повлия на характера на всеки, да пречи на качеството на живот и да създаде чувство за тревожност.

 В умерени дози обаче стресът дори може да е полезен. Има шанс той да се яви мотивация за по-добро справяне с ежедневните задачи или да даде допълнителна мотивация.

Но попадането в неговата клопка не води до нищо добро. Може да последва "прегаряне", емоционално изтощение и други вредни реакции  Но как да контролираме това чувство? Вижте някои наглед странни, но ефективни начини за контрол над състоянието.

Дишане

 Един от неочакваните начини е да си представяне, че имате балон в корема. При силен стрес може да изпитате чувство, че не може да дишате. Това просто действие може да ви позволи да преодолеете това усещане.

Ако си представяте, че в корема ви има балон, който трябва да напълните с въздух, несъзнателно ще поемете контрол върху мускулите, с които се извършва дихателния процеса.

За който не мислите заради чувството на стрес. Така бихте понижила и сърдечния си ритъм.

Разтягане и тренировки

Физическата активност – от посещение в фитнес до бягане произвежда хормона ендорфин, който влияе ползотворно върху психическото здраве. Полезни са и йога техниките, които също може да повлияят ползотворно на контрола върху дишането.

 Бягането, например, може да се свърже с медитацията заради това, че позволява да съберете мислите си.

Интересно е и рядкото състояние при бегачите, наречено “рънърс хай” – при което те чувстват еуфория, въпреки умората.

Самостоятелните тренировки биха ви дали време насаме със себе си. От друга страна при дисциплини, в които трябва да добивате нови умения, ще се отвлечете от злободневните въпроси.

 Бани със  студена вода

Благодарение на Вин Хоф ледените бани добиха нечувана популярност. Потапянето в студена вода може да ви ужаси, но вероятно ще се отрази положително на чувството ви за стревожност. Италианско изследване, публикувано през 2021 година, показва ефекта на студената вода.

В него взели участие 230 души, които били на различна възраст – от тийнейджъри до 90-годишни. Резултатите от въпросника показват, че хората, които се потапят в зимното море, имат „по-високо възприятие“ за благополучие.
 
Оказва се, че студената вода провокира производството на ендорфин, а в същото време ограничава кортизола – формона, който влияе на стреса.

Експертите обаче съветват да се внимава с ледените душове по медицински причини.
 
Прегръдка с домашния любимец
 
Времето, прекарано с любими хора, може да намали стреса. Тук влизат и домащните животни, обичани от милиони заради своята безрезервна любов и признателност.

Оказва се, че времето прекарано с любимите питомци може да намали нивата на кортизол.

Това е доказано и от изследване, публикувано през 2020 г. от университети в Йорк и Линкълн.

Масаж на краката

Масажът на краката се практикува в продължение на векове за укрепване на общото здраве. Днес, той е практика, която се използва за облекчаване на болките по тялото и др. Масажът включва прилагане на натиск върху определени точки на ходилата, за да се повлияят други части на тялото.

Сред потенциалните ползи е намаляването на напрежението и стреса. Причината е, че той действа успокояващо на централната нервна система. Проучвания дори показват, че ако се прави масаж на краката 3 пъти седмично за 6 седмици, се намаляват нивата на стреса и умората. Според изследване от 2013 г. пък се установи, че пациенти, страдащи от деменция, са изпитали по-ниски нива на тревожност само след 10 минути масаж на краката.

Техника за емоционална свобода

Това е форма на консултирана намеса, която се основава на различните теории на алтернативната медицина, включително акупунктура, невролингвистично програмиране, енергийна медицина, терапия на мисловните полета. По време на една ТЕС сесия, клиентът се фокусира върху конкретен проблем, докато се почукват леко неговите така наречени „крайни точки на енергийните меридиани на тялото“. ТЕС е създадена от американския инженер Гари Крейг през 90-те години на 20 век, на базата на техниката на д-р Роджър Калахан Терапия на мисловните полета.