Николай Христов е медицински рехабилитатор, ерготерапевт. Притежава висше специално образование по рехабилитация, а по-късно завършва надграждащо бакалавърско ниво по медицинска рехабилитация и ерготерапия. Специализирал е в Китай, като е един от първите ученици в България на известния професор Массайуки Сайонджи с четвърта преподавателска степен по Юмейхо-масаж. Завършва и курс за медици по ароматерапия към Международната федерация на ароматерапевтите в Лондон.
Г-н Христов е разработил собствена методика Кан масаж, Кан терапия, която е плод на дългогодишния му практически опит. През 2008 г. създава Лицензирана школа по масаж “Свети Никола”, където се провеждат обучения по различни масажни и източни методики.
Каква е същността и основната идея на Кан терапията? Какви са нейните предимства пред останалите холистични лечебни методи? Отговор на тези и още въпроси вижте в интервюто с Николай Христов.
- Г-н Христов, защо боледуваме според вас?
- Смятам, че съвременният човек със заседналия си начин на живот, с консумацията на повече синтетична храна и т.н., се отдалечава от природната си среда и това довежда до възникването на много болести. Затова с прилагането на натуропатични методи ние разширяваме адаптивността на хората и намаляваме вероятността да се развият тези болести. Защото природното, най-общо казано, е заложено в нашия генотип. И ако се придържаме към него, ще станем по-адаптивни. Но, разбира се, трябва да има и обратна корелация. Необходимо е и самият човек да превръща средата си в нормална и адекватна за живот, защото колкото повече е стресираща тази среда, толкова повече става несъвместим животът му с нея.
Основната идея на Кан терапията е освен да създава чисто практически възможности за ползвателите да се адаптират към съвременния начин на живот. Както и да получат повече информация за тези натуропатични средства, с които се въздейства и, разбира се, как да водят по-балансиран начин на живот.
Николай Христов
-Моля ви да представите по достъпен начин основното и характерното за Кан терапията. И..., защо Кан?
- Темата е доста широка, ще опитам синтезирано да обясня. Методът е създаден в България лично от мен, имам авторски претенции към методиката. Защото тя е плод на почти 30-годишната ми работа в областта на натуропатията: с използването на алтернативни методи и съответно адаптацията им към съвременната рехабилитация, към съвременните принципи на рехабилитация. Т.е., аз търся много сериозна корелация между съвременната конвенционална медицинска практика и това, което ни е останало като познания от древността.
Защо Кан? Правя една препратка към древни български владетели, така както например тай-масажът означава небесен (кралски) масаж. Но ако трябва да се използва някакво техническо наименование, то може да се каже, че това е неконвенционална рехабилитация
Т.е., използват се потенциалите на натуропатични методи, като физикално приложение на етеричните масла в първия модул (тук се разчита на психосоматичната компонента); мануалната терапия и въобще всички методи и средства за мануално коригиране на биомеханичните процеси в нашето тяло във втория модул. Също така вендузотерапията или вакуумтерапията с термопунктурата (това е пелиновото облъчване с пелинова мокса); рефлекторният масаж на краката и рефлекторното въздействие върху ушната мида - това е в третия модул. По този начин се стремим да увеличим именно тази адаптивност, за която споменах в началото. Това е фундаментът, но искам да допълня, че имаме и активни форми в Кан терапията. Това са четири комплекса от упражнения, които са адаптирани източни лечебни упражнения към принципите на лечебната физкултура.
- Какви са ефектите от приложението на Кан терапията?
- Ще го кажа така: ако има метод, който има претенции за холизъм, смятам че Кан терапията съвсем спокойно може да претендира за това. По-важното обаче е, че тя е отворена за всякакви иновации, за всякакви адаптирани новости в нейната структура. Защото Кан терапията не е капсулиран метод, т.е., тя се развива непрекъснато и се адаптира към динамичното състояние на човека. Което означава, че е насочена към потребителя, към самия човек, тъй като не се опитва да вкара всички хора под някакви общи знаменатели. Практически това е основна цел в Кан терапията - да е адаптивна към динамичната система, наречена хомо сапиенс, която е сложна психо-биосоциална система.
Съвременният човек е един микрокосмос, той е отражение на всички макрокосмични процеси, които се развиват в необятното пространство. С Кан терапията се опитваме да балансираме тези взаимоотношения, като използваме психосоматичната компонента на етеричните масла в първия модул; съответно променяме биомеханичните и квантовите взаимоотношения вътре в нашия организъм; начина на живот; начина на хранене. Опитваме се да създаваме нови двигателни динамични и статични стереотипи. А всичко това би довело до по-комфортен и ползотворен начин на живот.
-А може ли да се посочат ефектите от Кан терапията при конкретни състояния и заболявания?
- Да, това са предимно заболявания на опорно-двигателния апарат и периферната нервна система; болести, произлизащи от нарушаване на функционалността на гръбначния стълб като осев орган. Но тъй като имаме доста фактори за въздействие, ние влияем и върху функцията на централната нервна система, а оттам провокираме и въздействие върху нашата висцералност, т.е., върху функцията на вътрешни органи и системи. Пък и всяка форма на мануално въздействие, активирайки различни рецепторни полета, съответно изпраща различни импулси, различни “есемеси”, образно казано, към мозъчните представителства. И това съответно променя цялата анатомофизиологична концепция по време на процедурите. Повлияват се много добре артрози, артрозо-артрити, възпаление на периферни нерви, миозити, тендомиозити; съответно гръбначни изкривявания, различни дегенеративни процеси в гръбначния стълб. Държа да изтъкна, че тук се изисква много голяма компетентност на кан-терапевтите, поради която причина обучението е доста по-продължително и с акцент върху дълбок анатомофизиологичен фундамент.
- А с какво е специален вашият кан крем?
- Съдържа етерични масла и билкови извлеци, най-вече етерични масла със съдържание на салицилови съединения. Аз така съм изготвил рецептурата, че на практика да не се получава голямо загряване. Но, изграждайки депо с помощта на кан крема, се подобрява микроциркулацията
Т.е., подобряване в дълбочина на кръво- и лимфообращението, като по този начин се постига саногенеза - оздравяване. Желателно е кан кремът да се прилага с масаж, с ултразвук или с компрес. Кан кремът е подходящ при всякакви мускулни и ставни проблеми; подходящ е при възпалени периферни нерви, дори при повърхности изгаряния; подходящ е и при повърхностни разширени вени. И не на последно място - полезен е в спортната практика, като превенция и адаптация на мускулите и ставите към голямо натоварване.
- Г-н Христов, даде ли някакво отражение Юмейхо терапията върху създадената от вас методика, за която говорим?
- Аз съм един от първите юмейхоисти в България и е съвсем нормално Юмейхо да се отрази на по-нататъшното ми развитие. Но веднага бързам да отбележа, че тя няма нищо общо като концепция с Кан терапията - в начина на изпълнение на техниките, в конфигурацията специално на втория модул, в целите, които си поставя този корективен мануал-терапевтичен модул. Затова не може да се говори за някакви сериозни прилики между Юмейхо и Кан терапия. Тя си е българска терапия и това трябва да се подчертава. Все пак, нека и ние повдигнем малко националното си самочувствие. Кан терапията има за цел възраждането на древни български лечебни традиции, като поставя техния потенциал на научна база. Така се постига уравновесяване на мускулния дисбаланс, балансиране центъра на тежестта, премахване на напрежението в меките тъкани и подобряване динамиката на ставите, активиране циркулацията на жизнената енергия в човешкото тяло, изграждане на нови стереотипи, изграждане на трайни рефлекторни стимули, създаване на етерично маслено депо, с цел повишаване на имунитета и постигане на хормонален баланс на база комбиниран индивидуален подход.
Яна БОЯДЖИЕВА