Министърът на здравеопазването в оставка проф. Костадин Ангелов, главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, директорът на СРЗИ д-р Данчо Пенчев, изпълнителният директор на ИАЛ маг.-фарм. Богдан Кирилов и председателят на Националния ваксинационен щаб проф. Красимир Гигов ще дадат брифинг във връзка с актуалната епидемична обстановка в страната.

Вирусът у нас отстъпва, мерките, които бяха взети бяха навременни и дадоха резултат. Здравната ни система издържа, въпреки чувствително по големият натиск. За голямо съжаление загубихме и продължаваме да губим човешки животи и това е тежестта, която ще продължим да носим като лекари, защото ние не помним броя на излекуваните пациенти, а помним само тези, които сме загубили, посочи здравният министър проф. Костадин Ангелов.

Над 18 хил. са оздравелите за последните две седмици, а потвърдените нови случаи са над 15 хил., отчете министърът. 67% е заетостта на леглата за усложнени е неусложнените пациенти.

570 на 100 хил. заболяемост за последните две седмици у нас – 11 в ЕС и 4-ти на Бълканите, след Турция Сърбия и Северна Македония. На второ място по смъртонст сме в ЕС след Унгария - 37 на 100 хил. души население. Най-висок процент нови случаи има в София град, Варна, Русе, Перник, София област и Бургас. Вирусът отстъпва във Видин, Разград, Кръджарли, Пазарджик, Габрово.

Трета седмица се наблюдава спад на заболяемостта. Ако тенденцията се запази, ще приключим третата вълна, каза главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

Тревожно е увеличението на критичните случаи и все по-голям е броят на заразените млади хора, отчете още той.

През април ще получим голяма доставка от Пфайзер – 138 060 дози, през май общо над 1 млн. и 500 хил. дози идват, през юни – 1 млн. и 645 хил. дози, което ще позволи да се правят по 55 хил. дози на Пфайзер на ден. Здравният министър прогнозира три сценария кога ще се постигне колективен имунитет у нас. Оптимистичен е в края на юни, реалистичен в края на юли и песимистичен – в края на месец август. „Всичко зависи от организацията на ваксинационния процес и от кампанията, която ще проведат колегите, които ще застанат начело на здравното министерство”, настоя проф. Ангелов.

„Нека не търсим политически насоки в разпускането на Националния оперативен щаб, защото свършихме страшно много работа от основаването му”, настоя министърът и благодари на колегите си, с които досега са били на първата линия в битката с коронавируса у нас.

Брифингите за COVID вече в понеделник, кой ще ги води?

Край на Националния оперативен щаб