От понеделник, 31 март, в имунизационните кабинети на регионалните здравни инспекции ще бъде поставяна наличната в страната ваксина срещу менингококи от групи A, C, W-135 и Y. Това ще става след закупуването ѝ от желаещите.
Имунизацията срещу менингококови инфекции е препоръчителна в България от 20 години, припомнят от платформата на Министерството на здравеопазването "Плюс мен“. Първоначално в Наредба 15 от 2005 г. е препоръчана имунизация срещу серогрупи А и С с полизахаридна ваксина за възрастни и деца над двегодишна възраст. Впоследствие, с разработването на конюгираните менингококови ваксини, препоръката е допълнена и за имунизация с конюгирана ваксина срещу серогрупи A, C, W-135 и Y, а от 2017 г. за деца над 12 месеца и срещу серогрупа В – за деца над двумесечна възраст.
През 2024 г. е актуализирана препоръката за конюгирана ваксина срещу серогрупи A, C, W-135 и Y, като тя е показана за лица на и над шестседмична възраст.
Майката на 13-годишното дете с менингококова инфекция: Влоши се за часове
Какво е състоянието на бебето, което се лекува от менингит в пловдивска болница
Прочетете още
- 19:45 Цяло село скърби за жертвите на пожара в столичния квартал "Свобода" СНИМКИ
- 15:47 Ето кои са Ширката и Бръмбара, закопчани при спецакцията в София
- 18:11 Въоръжени обраха инкасо автомобил с 80 хиляди евро в Ихтиман*
- 17:00 "Спестиха хляба": Изхвърлиха от багажник куче насред село, ще намери ли дом? СНИМКИ